W mediach

14.02.2011

Agnieszka Pomaska dla portalu Onet.pl: PiS wykorzystuje wszystko, co się da do politycznej rozgrywki

- Żaden inny rząd nie budował autostrad w takim tempie jak ten obecny. Wprowadziliśmy armię zawodową, poradziliśmy sobie z kryzysem finansowym, przygotowujemy się do Euro 2012 i prezydencji w UE - mówiła w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem Agnieszka Pomaska, zastępcą sekretarza generalnego Platformy Obywatelskiej.

Jacek Nizinkiewicz: Czy jako kobieta, poczuła się pani urażona słowami kolegi z PO Roberta Węgrzyna, który powiedział: "z gejami to dajmy sobie spokój, ale z lesbijkami, to chętnie bym popatrzył" ?

Agnieszka Pomaska: Rzadko biorę wypowiedzi polityków do siebie, ale w pełni rozumiem zarówno kobiety jak i mniejszości seksualne, które mogły się poczuć dotknięte tym głupim żartem. Takie słowa nie powinny nigdy paść z ust osoby publicznej. Cieszę się, że pan poseł przeprosił i mam nadzieję, że takie zachowania się więcej nie powtórzą.

- Poseł Węgrzyn powinien zostać usunięty z PO? Zarząd regionalny Platformy złoży w tej sprawie wniosek do sądu koleżeńskiego. "Chcemy wyrzucenia Węgrzyna za wypowiedź o mniejszościach seksualnych. Funkcja publiczna go przerosła i treść, a przede wszystkim forma wypowiedzi na temat mniejszości seksualnych jest niedopuszczalna. Szkodzi partii" - powiedział Leszek Korzeniowski, przewodniczący PO na Opolszczyźnie. Pani podniosłaby rękę za usunięciem Węgrzyna z partii?

- Pełnienie funkcji publicznej wymaga dojrzałości i odpowiedzialności. Posłowi Węgrzynowi ich zabrakło, szczególnie odpowiedzialności politycznej. Nie chcę ferować wyroków, ale pan poseł na pewno powinien zostać ukarany.

- Zapytam raz jeszcze, Agnieszka Pomaska podniosłaby rękę za usunięciem Węgrzyna?

- Wolałabym, żeby Platforma Obywatelska składała się tylko z polityków w pełni odpowiedzialnych. O tym, kto na członka PO się nie nadaje decydują demokratyczne organy PO i to sąd koleżeński oceni zachowanie Pana Posła.

- Może PO ma na sztandarach liberalne hasła, a poglądy zupełnie odmienne co innego?

- Każda osoba podpisująca deklarację członkowską PO podpisuje się także pod statutem określającym zasady obowiązujące w Platformie. Jeśli ktoś te zasady łamie, musi liczyć się z konsekwencjami.

- Natura ludzka i człowiek jest tak skonstruowany - przekonywał Węgrzyn - że powinien żyć w związku partnerskim, zgodnym z naturą właśnie. "A jak ktoś chce inaczej?" - dopytywał dziennikarz TVN24. "To jest pogwałcenie praw natury. To jest jego problem, ale niech się z tym nie obnosi". Poseł Węgrzyn dał asumpt do tego, żeby Platforma była postrzegana jako partia homofobiczna i seksistowska?

- Poseł Węgrzyn wystawił świadectwo sobie samemu.

- Z kolei szef opolskiej PO, komentując słowa Węgrzyna, powiedział: "Trzeba być k... totalnym kretynem. I jeszcze się z tego głupek śmiał”. PO nie ośmiesza się kolejnymi wypowiedziami? Nie macie problemu z językiem i poziomem komunikacji?

- Platforma Obywatelska to dzisiaj blisko 50 tysięcy członków. Wpadki się zdarzają i zdarzać będą, ale to co możemy zrobić jako partia to karać za wszystkie nieprzyzwoite zachowania. I to się dzieje, ostatnie przypadki nie będą wyjątkiem.

- Jakie jest stanowisko Platformy względem mniejszości seksualnych? Pro czy contra?

- Jest czas, żeby podjąć rozmowy o prawnym usankcjonowaniu związków nieformalnych, zarówno hetero jak i homoseksualnych. PO jest otwarta na rozmowę o związkach partnerskich. Sporów w partii pewnie nie zabraknie, ale już najwyższy czas na taką debatę i praktyczne jej konsekwencje.

- Jesteście za usankcjonowaniem związków partnerskich?

- Moim zdaniem należy usankcjonować status prawny związków nieformalnych po to, żeby pary te miały chociażby dostęp do informacji o stanie zdrowia swojego partnera w szpitalu, czy nie miały problemów z dziedziczeniem itd.

- A PO chciałaby żeby pary homoseksualne mogły zawierać w Polsce małżeństwa?

- Definicja małżeństwa zawarta jest w Konstytucji RP i nie sądzę, żeby tę definicję należało zmieniać. Jakaś forma prawna uregulowania związków partnerskich jest potrzebna. Pary homoseksualne powinny móc również uregulować swój status prawny.

- Dużo jest wewnątrz partii głosów, które chcą prawnego usankcjonowania związków partnerskich?

- Rozmowa o konkretnych rozwiązaniach jeszcze przed nami. Paradoksalnie z wypowiedzi posła Węgrzyna może wyjść coś dobrego, bo skłoni nas do dyskusji nad związkami partnerskimi i prawami mniejszości seksualnych w Polsce. (...)

 

Więcej w Onet.pl: Część 1  Część 2