Multithumb found errors on this page:

There was a problem loading image 'images/kppo3/articles/crop-5QClJY4GB8wgq0S_180x130-0.png'
There was a problem loading image 'images/kppo3/articles/crop-5QClJY4GB8wgq0S_180x130-0.png'
crop-5QClJY4GB8wgq0S_180x130-0.png
Na zimowe igrzyska olimpijskie w Krakowie trzeba byłoby wydać 12-16 mld zł w przeciągu siedmiu lat. Nawet jeśli ostatecznie nie zorganizujemy tej imprezy, to pieniądze na jej promocję nie pójdą w powietrze - powiedział w "Jeden na jeden" minister sportu Andrzej Biernat.

Andrzej Biernat przekonywał, że igrzyska w Krakowie to "nobilitacja państwa polskiego jako dobrego organizatora imprez sportowych o najwyższej randze".

- Trudno nie wykorzystać takiej szansy - powiedział minister sportu. I dodał: -  Warto zainwestować w imprezę, na której skorzysta nie tylko Małopolska, ale cała Polska.

Wyjaśnił, że według kalkulacji resortu sportu na igrzyska w Krakowie trzeba byłoby wydać 12-16 mld zł w przeciągu siedmiu lat.

Zapewnił jednocześnie, że nawet jeśli nie zorganizujemy tej imprezy, to pieniądze na jej promocję nie pójdą w powietrze. - Spowodują wzrost zainteresowania naszym krajem, i większy napływy turystów - ocenił Biernat, dodając, że takie zjawisko mamy po Euro 2012.

Duża szansa

W opinii Andrzeja Biernata, lista miast kandydujących do miana organizatora ZIO 2022 pokazuje, że Kraków ma bardzo dużą szansę, aby takie zawody przeprowadzić. O prawo organizacji tej imprezy ubiegają się także Pekin, Ałma-Ata, Lwów, Sztokholm i Oslo.

- Wycofał się największy rywal, czyli Monachium. Tak naprawdę rywalizujemy z Ałma-Ata, która ma gotową infrastrukturę sportową - powiedział minister sportu.

Andrzej Biernat stwierdził, że nie ma nic przeciwko temu, aby ws. organizacji igrzysk w Krakowie zostało przeprowadzone referendum.

- Choć i tak nie jest ono wiążące, czy tę imprezę będziemy organizowali czy też nie - zaznaczył. Dodał, że już się protestuje, a przecież Polska nawet nie jest jeszcze organizatorem.

Decyzja za rok

Zgodnie z przygotowaną koncepcją uroczyste otwarcie i zamknięcie igrzysk planowane jest w Krakowie. Konkurencje sportów lodowych zostaną rozegrane w Strefie Kraków, sporty na śniegu – w Strefie Tatry-Zakopane, a w Strefie Tatry-Jasna, po stronie słowackiej, odbędą się zawody w narciarstwie alpejskim.

Przewiduje się budowę trzech wiosek olimpijskich – w Krakowie, Zakopanem oraz w Liptowskim Mikulaszu.

Decyzję o wyborze gospodarza igrzysk olimpijskich oraz paraolimpiady w 2022 roku MKOl podejmie na sesji w Kuala Lumpur, 31 lipca 2015 r.

Źródło: tvn24.pl


bg Image