Multithumb found errors on this page:

There was a problem loading image 'images/kppo3/articles/crop-ztm4EJ4j9Cw1Ye3_180x130-0.png'
There was a problem loading image 'images/kppo3/articles/crop-ztm4EJ4j9Cw1Ye3_180x130-0.png'
crop-ztm4EJ4j9Cw1Ye3_180x130-0.png
Realizuje się czarny scenariusz konfrontacyjny - mówił przebywający na Ukrainie senator Bogdan Klich w "Poranku" Radia TOK FM.

W starciach podczas antyrządowych protestów w Kijowie zginęły dziś rano dwie osoby. - Wydaje się, że realizuje się ten czarny scenariusz konfrontacyjny, o którym tutaj mówiło się od dawna - relacjonował z Kijowa senator Bogdan Klich, były minister obrony narodowej.

Bogdan Klich przypomniał, że od kilku dni ukraińska milicja ma prawo używać ostrej amunicji. - Sytuacja jest szalenie napięta i dramatyczna - zaznaczył. Jego zdaniem na Ukrainie nie wybuchnie jednak wojna domowa. - Coraz bardziej prawdopodobny jest natomiast scenariusz konfrontacji - mówił senator. I wyjaśniał, że prezydent Wiktor Janukowycz przygotowywał się do niej od dawna. Choćby wprowadzając antydemokratyczne prawa, zakładające m.in. zniesienie wolności zgromadzeń. Obowiązują one od północy. Dziś na Ukrainie przypada narodowe święto, Dzień Jedności.

- Janukowycz nie musi wprowadzać stanu wyjątkowego. Wystarczy, że będzie realizował zmiany w prawie wprowadzone 16 stycznia - mówił Bogdan Klich. - Premier Mykoła Azarow w rosyjskiej telewizji mówił wczoraj, że stan wyjątkowy jest wykluczony, ale władze będą przeciwdziałać jakimkolwiek prowokacjom, które będą łamaniem obowiązującego prawa. A jest ono tak restrykcyjne, że przy jego pomocy można zlikwidować wszelkie protesty społeczne - zaznaczył senator Bogdan Klich.

"Coraz częściej słyszy się pytanie: co oprócz słów?"

Bogdan Klich przyznał, że liderzy opozycji stracili kontrolę nad tym, co się dzieje na euromajdanie. - Nie mają pomysłu, w jaki sposób zwyciężyć. Dbają o to, by utrzymać jedność opozycji i aby przetrwał Majdan, bo to wartość sama w sobie. Mam wrażenie, że opozycja jest w defensywie - stwierdził senator.

Co w tej sytuacji powinna zrobić Unia Europejska? Według senatora Klicha Ukraińcy doceniają dotychczasowe zaangażowanie Brukseli. - Coraz częściej słyszy się jednak pytanie: co oprócz słów? Słychać oczekiwanie, że Unia wprowadzi sankcje obejmujące majątki największych oligarchów lub zakładające zakaz ich wjazdu do UE - powiedział Bogdan Klich.

Źródło: tokfm.pl

foto: PAP


bg Image