Multithumb found errors on this page:

There was a problem loading image 'images/kppo3/articles/crop-d79t10Yoq0DM5AF_180x130-0.png'
There was a problem loading image 'images/kppo3/articles/crop-d79t10Yoq0DM5AF_180x130-0.png'
crop-d79t10Yoq0DM5AF_180x130-0.png
Dążymy do jak największej liczby usług dostępnych przez internet z jednym profilem zaufanym. Jest olbrzymia szansa, że w 2015 roku przynajmniej za część Polaków PIT rozliczy urząd skarbowy - mówi minister administracji i cyfryzacji Rafał Trzaskowski.

Być może rok 2014 jest ostatnim, w którym sami rozliczymy PIT. Jak zapowiedział w radiowej Trójce Rafał Trzaskowski, minister administracji i cyfryzacji, jest olbrzymia szansa, że w 2015 roku przynajmniej za część Polaków zrobi to urząd skarbowy. - Zmierzamy do tego, żeby te usługi, które będą w internecie, zostały sprofilowane, żeby to urząd skarbowy wypełnił PIT i przysłał nam drogą internetową do zatwierdzenia - powiedział. Podatnik będzie musiał jedynie sprawdzić, czy w rozliczeniu nie pominięto jakichś ulg.

Minister dodał, że to rozwiązanie nie pociągnie za sobą zwiększenia zatrudniania w administracji.- Zmierzamy w tę stronę, żeby nie trzeba było zatrudniać nowych ludzi. Jeżeli mamy przenosić administrację w internet, to po to, żeby redukować zatrudnienie, a nie je zwiększać - wyjaśnił.

Szef MAC przypomniał, że zostały dwa lata na rozliczenie projektów informatycznych, za które odpowiedzialny jest resort, dlatego przyspieszają prace nad ich realizacją. W tym roku ma powstać m.in. centralne repozytorium danych, w którym każdy będzie mógł przeszukiwać informacje z licznych baz.

Minister dodał też, że w obecnej perspektywie unijnej 2014-2020 niemal wszystkie gospodarstwa domowe w Polsce powinny mieć dostęp do internetu. Obecnie dostęp do sieci ma 45 proc. domów, a w przyszłym roku ma to być ok. 60 proc.

Rafał Trzaskowski poinformował, że na razie nie jest przygotowywana ustawa o cyfryzacji radia. - Jeżeli chodzi o radio, to w Unii Europejskiej są bardzo różne rozwiązania. Niektóre państwa od tego odstąpiły. My jesteśmy w fazie analiz - powiedział.

Szef MAC wypowiedział się także na temat opłaty audiowizualnej, która miałaby zastąpić abonament radiowo-telewizyjny. Jego zdaniem nowy system musi być znacznie prostszy od obecnego, by Polacy rzeczywiście zaczęli taką opłatę wnosić.

Jak zaznaczył Rafał Trzaskowski, możliwe że jeszcze w tym roku przez Sejm przejdzie ustawa o finansowaniu kościołów. - Uważam, że to jest dobre rozwiązanie, które oddaje decyzję w ręce obywateli o tym, na jaki kościół chcą przeznaczyć pieniądze - powiedział minister,

Gość Trójki odniósł się również do sytuacji na Ukrainie. W środę pojawiła się informacja, że od kul zginął jeden z demonstrantów w Kijowie. Nieoficjalnie mówi się także o drugiej ofierze śmiertelnej. - Miejmy nadzieję, że to podziała jak prysznic otrzeźwiający na Janukowycza, dlatego że czas najwyższy żeby zdał sobie sprawę z tego, że ta sytuacja może się wymknąć spod kontroli - powiedział minister Rafał Trzaskowski. Dodał, że obecnie nie można w tym kraju wykluczyć żadnego scenariusza.

Źródło: polskieradio.pl


bg Image