Multithumb found errors on this page:

There was a problem loading image 'images/kppo3/articles/crop-4zeS9CQCTE4oWNY_180x130-0.png'
There was a problem loading image 'images/kppo3/articles/crop-4zeS9CQCTE4oWNY_180x130-0.png'
crop-4zeS9CQCTE4oWNY_180x130-0.png
Ważne jest by polski parlament mówił jednym głosem w sprawie wydarzeń na Ukrainie - mówi Grzegorz Schetyna, przewodniczący sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.

Według Grzegorza Schetyny, przewodniczącego sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych, wszystko wskazuje na to, że jeszcze podczas trwającego posiedzenia Sejmu powstanie specjalna uchwała w sprawie wydarzeń na Ukrainie. Zaznaczył on, że konieczne jest, by posłowie wszystkich ugrupowań mieli wspólne zdanie na ten temat.

- Przede wszystkim potępienie użycia siły i tego, że przelana została krew, że zginęli ludzie. To zawsze trzeba piętnować. Będziemy dyskutować czy i jakie potrzebne są sankcje, żeby wskazać i ukarać tych, którzy podejmowali decyzje w sprawie użycia siły - wyjaśnił na antenie Trójki. Grzegorz Schetyna podkreślił, że nie można całej tej historii pozostawić bez reakcji.

- Polski parlament może apelować o to, co zrobiły Stany Zjednoczone kilka dni temu. Te sankcje zostały kierunkowo wskazane. Zostały odebrane wizy do USA dla przedstawicieli władzy, dla przedstawicieli tych, którzy mają wpływ na używanie przemocy - powiedział. Jak zaznaczył, w Europie można zastosować podobne rozwiązania - odebranie władzom Ukrainy wiz Schengen, a także sankcje dotyczące posiadania kont w państwach Unii Europejskiej.

Grzegorz Schetyna podkreślał rolę Polski w rozwiązywaniu ukraińskiego problemu. Dodał, że mamy w tej sprawie do wykonania dużą pracę w Unii Europejskiej. - Otworzenie Europy na sprawy ukraińskie nie jest proste, bo te rzeczy są rzeczywiście bardzo abstrakcyjne dla polityków z Brukseli - wyjaśnił.

Przewodniczący sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych wierzy w pozytywne zmiany, które mogą nastąpić po środowych rozmowach prezydenta Wiktora Janukowycza z liderami opozycji. - Możliwe jest odwołanie tych kontrowersyjnych ustaw. Jeżeli takie rzeczy się zdarzą, jeżeli po zapowiedziach prezydenta Janukowycza zmienimy sytuację na Ukrainie, jeżeli przestanie być używana siła na Majdanie, to znaczy, że coś się zmieniło - powiedział gość Trójki. (...)

Żródło: polskieradio.pl

 


bg Image