Multithumb found errors on this page:

There was a problem loading image 'images/kppo3/articles/crop-M62M2v18UCD1Qyj_180x130-0.png'
There was a problem loading image 'images/kppo3/articles/crop-M62M2v18UCD1Qyj_180x130-0.png'
crop-M62M2v18UCD1Qyj_180x130-0.png
Emeryt dostanie emeryturę, która w 85 proc. składa się z części zusowskiej bardzo stabilnej, tylko margines 15 proc. będzie pochodził z tego, co wypracuje OFE – mówił Przewodniczący Komisji Finansów Publicznych, Dariusz Rosati.

Eksperci się spierają, które zobowiązanie jest pewniejsze czy zobowiązanie w postaci obligacji, które miało OFE, czy zobowiązanie w postaci ustawowego obowiązku zapewnienia emerytur, które obowiązuje ZUS. Państwo nie splajtuje, nie ma przypadku państwa, które by zaprzestało wypłacania emerytur, chociaż były państwa, które obniżały emerytury – mówi Dariusz Rosati.

Grecja jest państwem gdzie i obligacje, w którymś momencie okazały się niewypłacalne. To przestroga, dla tych, którzy uważają, ze obligacje są stuprocentowo pewne. One nie są takie stuprocentowo pewne jak się państwo zadłuży. Rząd grecki obniżył emerytury w czasie głębokiego kryzysu – wyjaśnia Dariusz Rosati.

Trzeba dawać funduszom inwestycyjnym możliwość równoważenia przychodowości i ryzyka. Nie dotyczy to emeryta polskiego. Emeryt dostanie emeryturę, która w 85 proc. składa się z części zusowskiej bardzo stabilnej, tylko margines 15 proc. będzie pochodził z tego, co wypracuje OFE. Na tym marginesie wahania będą duże, ale nie wpłyną na poziom emerytury. Dobrą stroną rozwiązania jest to, że OFE otrzymując składkę 2.9 proc. będą inwestowały w akcje, czyli w polską gospodarkę – dodaje Dariusz Rosati.

Wielkość emerytur w nowym systemie, który obowiązuje od 15 lat jest określona tym ile kapitału składkowego zgromadzimy przez cały okres pracy. Jeśli ktoś zarabiał więcej, to jego emerytura będzie wyższa, ale też, jeśli pracował dłużej do 70. roku życia jego emerytura będzie wyższa o 20-30 proc. – mówi Dariusz Rosati.

Źródło: tvp.info


bg Image