Multithumb found errors on this page:

There was a problem loading image 'images/kppo3/articles/crop-4F49Dz5Z03J3h1B_180x130-0.png'
There was a problem loading image 'images/kppo3/articles/crop-4F49Dz5Z03J3h1B_180x130-0.png'
crop-4F49Dz5Z03J3h1B_180x130-0.png
Mamy więcej wojska w wojsku. Mamy więcej żołnierzy w jednostkach służących działaniom bojowym, operacyjnym, a mniej w administracji - mówił w "Poranku Radia TOK FM" o sprawności polskiej armii, były Minister Obrony Narodowej Bogdan Klich.

Czytamy, że polskie siły zbrojne są dobrze przygotowane do swoich zadań, cokolwiek to znaczy, a najwięcej uwagi poświęcamy temu, że na polskim niebie jest kilka amerykańskich samolotów więcej - powątpiewał w "Poranku Radia TOK FM" Jan Wróbel. - To jest sygnał - odparł Bogdan Klich.

To jest sygnał, ale jakie to ma znaczenie? - nie ustępował Jan Wróbel. - Gdyby zejść z poziomu sygnału do realiów, kilka samolotów nie rozstrzyga o możliwościach obrony kraju przez polskie siły zbrojne - wskazywał. - Musimy powiedzieć o tym, co jest za kurtyną, o tym, o czym się mało mówi - podkreślił gość "Poranka Radia TOK FM".

"Bazy i pieniądze wydane na ich modernizację nie są papierkiem"

Bogdan Klich przypomniał, że po jego interwencjach NATO przygotowało plany ewentualnościowe dla Polski, czyli plan wsparcia naszych sił zbrojnych na wypadek agresji obcego państwa. - Rok później znowelizowaliśmy polskie plany operacyjne zabezpieczające nas na wypadek inwazji ze wschodu - dodał senator.

Pan opowiada o papierkach - stwierdził Jan Wróbel. - Bazy i pieniądze wydane na ich modernizację nie są papierkiem - zaznaczył Bogdan Klich. I wyjaśniał: - NATO zaangażowało się finansowo w zmodernizowanie infrastruktury wojskowej, która miałaby służyć od przyjęcia sił wzmocnienia Sojuszu. Wskazywał, że na modernizację baz morskich i lotniczych Polska pozyskała ponad 600 mln euro. Polska zadbała też, by na jej terytorium znalazły się instytucje NATO-wskie. - To oznacza, że nie tylko Polska jest w Sojuszu, ale też NATO jest w Polsce - podkreślił gość "Poranka Radia TOK FM".

"Mamy więcej wojska w wojsku"

Bogdan Klich podkreślał też wagę ćwiczeń sił NATO w Polsce i jej sąsiedztwie, przypominając ubiegłoroczne manewry "Steadfast Jazz". - Ważne, żeby amerykańska obecność na ziemi polskiej była stała. By na stałe był w kraju rozlokowany kontyngent amerykańskich sił zbrojnych wraz ze sprzętem - dodał senator. I wyraził nadzieję, że w Polsce zostanie do 2018 roku zainstalowana amerykańska tarcza antyrakietowa.

Były minister zapewniał też o sprawności polskiej armii. - Polskie jednostki są dobrze zorganizowane, dobrze przygotowane do obrony naszego terytorium - mówił. - Mamy więcej wojska w wojsku. Mamy więcej żołnierzy w jednostkach służących działaniom bojowym, operacyjnym, a mniej w administracji - tłumaczył.

Czyli jak przyjdą podpalić dom i nocą kolbami w drzwi załomocą, to oberwą? - pytał Wróbel. - Będziemy się mieli czym bronić - stwierdził Bogdan Klich.

Źródło: tokfm.pl


bg Image