Konwinski.png

 "Lata 2016 – 2017 to według firmy PWC rekordowa luka VAT – 91 mld. Jeżeli spojrzymy na dane tegoroczne, na dynamikę wpływów z VAT-u do budżetu państwa, to jest ona dużo niższa niż dynamika wzrostu PKB czy konsumpcji. To jest właśnie zwiększanie się luki" - mówił na antenie "Polskiego Radia" poseł Zbigniew Konwiński z komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT.

Rozpoczęły się pierwsze przesłuchania przed komisją śledczą ds. VAT. Komisja powołana uchwałą Sejmu na początku lipca br., ma zbadać i ocenić prawidłowość działań rządów PO-PSL związanych z zapewnieniem dochodów z VAT i akcyzy.

Komisja zbada okres od grudnia 2007 r. do listopada 2015 roku. W uzasadnieniu uchwały napisano, że w latach 2007-2015 można było zaobserwować zjawisko stopniowego rozszczelnienia systemu podatku VAT. Według inicjatorów powołania komisji Polska nie podejmowała działań sugerowanych przez raporty Komisji Europejskiej i wprowadzanych w innych krajach.

Zbigniew Konwiński odniósł się do zakresu prac komisji ds. wyłudzeń  VAT. "Mówienie o wielkich wyłudzeniach, stawianie znaku równości między wyłudzeniami VAT a luką podatkowa to była narracja PiS na której zbudowano kampanię wyborczą. Komisja powstała nieco ponad rok przed końcem kadencji. Oczywiście będzie dużo polityki, przewodniczący komisji startuje w wyborach samorządowych, jak zresztą szefowie innych komisji. Postulowałem, żeby podczas prac zbadano okres do lipca tego roku. Lata 2016 – 2017 to według firmy PWC rekordowa luka VAT – 91 mld. Jeżeli spojrzymy na dane tegoroczne, na dynamikę wpływów z VAT-u do budżetu państwa, to jest ona dużo niższa niż dynamika wzrostu PKB czy konsumpcji. To jest właśnie zwiększanie się luki. Gdybyśmy chcieli poważnie ten problem zbadać, to analizowalibyśmy także te ostatnie lata. Mamy do czynieni z igrzyskami politycznymi. Rok 2011 i 2013 to przyjęcie ustawy o odwróconym VAT na część towarów. Podczas naszej kadencji przyjęto m.in. takie rozwiązania jak solidarna odpowiedzialność. Według wielu ekspertów te rozwiązania zmniejszały lukę VAT, a dzisiejsza większość parlamentarna, wtedy opozycja, tych rozwiązań nie popierały" – podkreślał gość Polskiego Radia 24.

Źródło: polskieradio.pl


bg Image