budka3.png

"Po raz kolejny rząd nie ma pomysłu jak rozwiązać to w sposób merytoryczny. Przez pół roku zapewniano, że ustawa o IPN jest doskonała. Aby uniknąć kryzysu międzynarodowych relacji Polski, wystarczyło przyjąć poprawki złożone przez Platformę Obywatelską w Senacie" - mówił Borys Budka w Poranku Radia TOK FM.

Premier Mateusz Morawiecki chce, by Sejm zajął się dzisiaj nowelizacją ustawy o IPN - poinformował szef kancelarii Michał Dworczyk. Rząd rezygnuje z pomysłu, by sprawę "ochrony dobrego imienia Rzeczpospolitej” regulowały przepisy karne.

Według wiceprzewodniczącego Platformy Obywatelskiej Borysa Budki “Morawiecki chce zmyć wstyd i blamaż na arenie międzynarodowej”, spowodowany przez ustawę. Przeciwko niej protestowały m.in. Izrael, Ukraina, i USA.

Będziemy przez lata zmywać łatkę antysemitów

- Po raz kolejny rząd nie ma pomysłu jak rozwiązać to w sposób merytoryczny. Przez pół roku zapewniano, że ustawa jest doskonała. Patryk Jaki odpowiedzialny za tę ustawę był wręcz noszony na rękach - mówił Borys Budka w Poranku Radia TOK FM.

Zdaniem posła Budki, aby uniknąć kryzysu międzynarodowych relacji Polski, wystarczyło przyjąć poprawki złożone przez Platformę Obywatelską w Senacie, przede wszystkim te dotyczące ścigania przestępstw przeciw narodowi polskiemu. - Od początku mówiliśmy, że jest to przepis, którego nie da się realizować w praktyce - twierdzi.

- Badania pokazują, jak bardzo wzrosły nastroje antysemickie po wprowadzeniu tej ustawy. Przez to, co wygadywano po tzw. prawej stronie, będziemy lata zmywać łatkę, którą przez nieudolność władz przypięto Polakom - powiedział Borys Budka.

"Pseudoprawicowe stowarzyszenia" będą mogły pozwać każdego?

Prowadząca Dominika Wielowieyska zauważyła jednak, że zmiany w ustawie dotyczą jedynie przejścia z odpowiedzialności karnej na cywilną. Organizacje bez żadnej weryfikacji będą mogły pozywać tych, którzy dopuszczą się rzekomego naruszenia dobrego imienia narodu polskiego.

- Pozywanie może dotyczyć wszelkich działań, które szkodzą wizerunkowi Polski. Absurdalne przepisy dają np. pseudoprawicowym stowarzyszeniom możliwość pozywania eurodeputowanego, który śmie upomnieć się o praworządność i powie, że polski rząd łamie prawo - ostrzega poseł Borys Budka.

Źródło:  tokfm.pl

bg Image