szczerba.png

"Koalicja obywatelska Platformy i .Nowoczesnej ma się świetnie. Mamy wspólnych kandydatów na prezydentów oraz nowy model współpracy, jakim są wspólni kandydaci na wiceprezydentów. Chcemy tworzyć szerokie koalicje, które nie tylko będą startowały w wyborach, ale przez pięć lat będą zarządzały naszymi społecznościami" - mówił w "Sygnałach Dnia" poseł Michał Szczerba.

Katarzyna Gójska: Pan poseł Michał Szczerba, poseł Platformy Obywatelskiej. Witam bardzo serdecznie, panie pośle.

Michał Szczerba: Dzień dobry pani, dzień dobry państwu.

Panie pośle, dokładnie tak samo rozpoczęłam rozmowę z panem ministrem Jackiem Sasinem, przeczytałam cytat z wczorajszej wypowiedzi pana Krzysztofa Gawkowskiego z Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Pana również poproszę o komentarz. Pan Krzysztof Gawkowski powiedział tak: „Nie popieram PiS, ale nawoływanie do nienawiści kończy się takimi przykładami jak w Łodzi”. Odwoływał się, oczywiście, do ataku na biuro poselskie Prawa i Sprawiedliwości w Łodzi i do zabicia, do śmierci jednego z jego pracowników, do szefa tego biura. Pan się zgadza z tą opinią? Jak pan ją skomentuje?

Wie pani, nawoływanie do nienawiści jest zawsze złe i mam wrażenie, że to nawoływanie do nienawiści w tej chwili jest propagowane przez polityków PiS-u, jak i przez partyjne telewizje. To nawoływanie do nienawiści jest także widoczne wobec tych najsłabszych, tych, którzy dzisiaj protestują w Sejmie już trzydziesty drugi dzień. Marszałek Karczewski, który mówi o zagrożeniu epidemiologicznym, promuje epidemię obojętności. Jest to bardzo przykre, bo ci ludzie zasługują na absolutne wsparcie, na naszą solidarność społeczną, a nie zasługują na takie słowa pogardy.

To, rozumiem, komentarz do wypowiedzi pana Kuchcińskiego, ale...

Karczewskiego.

Przepraszam, Karczewskiego. A komentarz do tej wypowiedzi pana Krzysztofa Gawkowskiego? No bo on mówi tutaj o tych grupach, mówi o Komitecie Obrony Demokracji, o grupach, które rozbijają spotkania z politykami Prawa i Sprawiedliwości. Dokładnie tego dotyczy ta wypowiedź.

Ja zauważyłem ostatnio jakiś wysyp polityków SLD w mediach narodowych czy mediach partyjnych. Pewnie jest to spowodowane tą sytuacją programu pana Rachonia „Woronicza 17”, wtedy, kiedy opozycja bojkotuje programy, które są realizowane przez rzecznika PiS-u. SLD wchodzi w miejsce opozycji, jest wysyp polityków SLD w ostatnich dwóch dniach, no ale rozumiem, że to jest pewna taktyka, którą telewizja Kurskiego zaczęła stosować.

Ja nie będę odnosić się do pana słów dotyczących tego programu, bo na pewno nie będę osobą obiektywną w tej sprawie. Michał Rachoń jest po prostu moim mężem, więc nie chcę w tej sprawie się wypowiadać. Natomiast pana proszę jakby już nie o wyliczanie, ile razy SLD jest w telewizji, czy nie, bo to jest oddzielna kwestia...

To jest dużo jak na potencjał partii, która jest poza parlamentem.

Rozumiem, to jest pana opinia. Natomiast ja bym chciała o komentarz do tej opinii, bo ona została wypowiedziana, więc...

Ja Krzysztofa Gawkowskiego bardzo lubię, to jest mój kolega, natomiast ja rozumiem, że są różne wypowiedzi. Jestem przeciwny nienawiści, mogę zaapelować do nas wszystkich: hejt stop! Ta nienawiść nie powinna być wobec kogokolwiek, wszyscy zasługują na szacunek: i Ukraińcy w Polsce mieszkający, i geje, i lesbijki, i wszyscy, którzy... i starsi, i młodsi, i niepełnosprawni, i sprawni. W związku z powyższym każde słowa nienawiści, które padają, czy to są „mordy zdradzieckie”, czy to są inne określenia polityków, czy to są „polityczne lumpy” Terleckiego, zasługują na absolutne potępienie.

Rozumiem, nie chce się pan odnieść do meritum tej wypowiedzi, ale to zostawmy to. Chciałam pana zapytać, czy perturbacje w .Nowoczesnej komplikują współpracę w ramach koalicji obywatelskiej przed wyborami samorządowymi, bo o tych mówimy?

Koalicja obywatelska Platformy i .Nowoczesnej ma się świetnie. Mamy wspólnych kandydatów na prezydentów oraz mamy taki nowy model współpracy, jakim są wspólni kandydaci na wiceprezydentów, no bo przecież prezydent to nie jest jedna osoba, ale to jest również grono współpracowników. I chcemy tworzyć szerokie koalicje, które nie tylko będą startowały w wyborach, ale przez pięć lat będą zarządzały naszymi społecznościami.

A Ryszard Petru i te osoby, które odeszły  z .Nowoczesnej, to są w koalicji obywatelskiej, czy one są poza koalicją obywatelską?

Ryszard Petru zapowiedział, że będzie wspierał kandydatów koalicji obywatelskiej według własnego uznania i według własnego wyboru. Wiemy, oczywiście, że będzie w Warszawie popierał Rafała Trzaskowskiego i Pawła Rabieja. To są nasi kandydaci, to są kandydaci również uzgodnieni z Ryszardem Petru, on ich rekomendował. W związku z powyższym jestem spokojny o zachowanie Ryszarda Petru. Nasze zaproszenie dla Ryszarda Petru jest otwarte, ma charakter bezterminowy. Chcielibyśmy, żeby Ryszard Petru, również doceniając wagę jego projektu, projekt Petru i tych wszystkich dyskusji, ja miałem okazję uczestniczyć w dyskusji na temat seniorów, na temat systemu emerytalnego, zasilił koalicję obywatelską.

A jeżeli Ryszard Petru stworzy nową partię, no bo takie są w tej chwili jego zapowiedzi i ta partia zostanie doproszona do koalicji obywatelskiej przez Platformę Obywatelską?

Nie jest to wykluczone, my chcemy współpracować...

A rozmawialiście na ten temat z .Nowoczesną, że nie wykluczacie takiej koalicji?

Ale koalicja, pani redaktor, koalicja obywatelska jest formułą otwartą. My też zapraszamy nie tylko Ryszarda Petru, ale wszystkich samorządowców, którzy czują się apolityczni, którzy nie wspierają PiS-u, chcieliby obronić samorządy przed tak zwaną dobrą zmianą, która okazała się w wielu przypadkach zmianą nie najlepszą, związaną z pewną pazernością, którą obserwujemy nieustannie, nagrody, wyprowadzanie środków z  budżetu państwa i ze spółek skarbu państwa, wspieranie dziwnych projektów, które nie powinny być popierane. To wszystko powoduje, że samorząd patrzy na Platformę Obywatelską, patrzy na koalicję obywatelską, dostrzega tam wsparcie.

Nie, ja się o to pytam, dlatego że zastanawiam się, jak... jeżeli państwo nie wykluczają takiej perspektywy, że nowa partia Ryszarda Petru będzie w koalicji, zostanie zaproszona do koalicji obywatelskiej, zastanawiam się, jak na to zareaguje .Nowoczesna, no bo wydaje się, że, nie wiem, półtora tygodnia temu właśnie w tym programie, w Sygnałach Dnia wiceprzewodniczący .Nowoczesnej, pan poseł Zembaczyński mówił o panu Ryszardzie Petru „pożyteczny idiota PiS-u”. Zastanawiam się, czy .Nowoczesna jest jakby otwarta na współpracę z nową formacją, która w gruncie rzeczy jest formacją, która ma w nich uderzyć.

Ja nie używam takiego języka, nie ma wroga...

Ale to jest cytat, cytat z wypowiedzi pana posła Zembaczyńskiego.

Nie ma wrogów w opozycji, naszym celem...

No, pan Zembaczyński chyba uważa inaczej, bo rozumiem, że określenie „pożyteczny idiota” to jednak nie jest to komplement.

Naszym celem jest współpraca, naszym celem jest zjednoczona opozycja, naszym celem jest odsunięcie pisowskiej władzy, naszym celem jest zaproponowanie programu atrakcyjnego dla...

Tak, to ja...

...dla naszych wyborców...

Już pan to mówił, natomiast ja chciałam się zapytać, czy...

...i utrzymanie praworządnej, europejskiej Polski. (...)

Cała rozmowa:  polskieradio.pl


bg Image