Neumann2.png

"Polacy zobaczą na wspólnych listach Koalicji Obywatelskiej kandydatów Platformy, kandydatów Nowoczesnej; pewnie znajdą się kandydaci samodzielni, niezależni. To będzie szeroka lista kandydatów do samorządu, którzy chcą bronić niezależnego samorządu" - mówił w rozmowie z Robertem Mazurkiem Sławomir Neumann, przewodniczący klubu parlamentarnego Platforma Obywatelska.

Robert Mazurek: Dzień dobry. Państwa i moim gościem jest Sławomir Neumann, szef klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej.

Sławomir Neumann: Witam pana, witam państwa, dzień dobry.

Sławomir Neumann razem ze swoim immunitetem, od tego zacznijmy, bo pan podobno miał się zrzec. 12 kwietnia pan zapowiadał i co? Zrzekł się pan? Nie zrzekł?

Dostałem dokumenty dopiero...

Kiedy?

Wczoraj, na biurko. Mam 7 dni na tę decyzję, ale decyzję podjąłem. Tu nie ma problemu.

Czyli?

Będzie dokument, który do marszałka wyślę w tym albo na początku przyszłego tygodnia.

Że zrzeka się pan immunitetu?

Tak, tak, oczywiście.

Dobrze. To przynajmniej tę jedną sprawę mamy, prosta odpowiedź, to może nam dalej tak dobrze pójdzie. Komisja do spraw wyłudzeń VAT powstaje i pytanie, czy będziecie brali udział w tej komisji?

Będziemy, bo będziemy przecież pokazywać, że...

Będziecie przesłuchiwani, to na pewno...

Będziemy pokazywać i domagać się, żeby w ramach pracy tej komisji sprawdzano także lata 2016-2017, kiedy ministrem finansów był Mateusz Morawiecki i kiedy dziura, luka w VAT sięgnęła prawie 40 miliardów w jednym roku i prawie 30 miliardów w drugim roku.

No nie, ale ściągalność podatków się poprawiła radykalnie. To pan wie, prawda?

Ale luka w VAT, o której piszą i którą pokazują eksperci - na tej samej podstawie pokazuje we wcześniejszych latach premier Morawiecki - ci sami eksperci z jednej z renomowanych firm konsultingowych pokazują, że w 2016 i 2017 roku luka w VAT wynosiła 39 miliardów w jednym i prawie 30 miliardów w drugim.

Czyli znacznie mniej niż za waszych rządów.

Nie...

Panie pośle...

Panie redaktorze, jeszcze raz. Bo warto w tych liczbach być precyzyjnym. Jeżeli mówi premier, że w 8 lat luka w VAT spowodowała ubytek 200 miliardów złotych... to mówi premier Morawiecki. A my pokazujemy, że w ciągu 2 lat jego rządów to było prawie 70 miliardów złotych, no to gdzieś jest... No, łatwo to policzyć - to jest więcej niż...

Będziecie się o to pięknie spierać....

... niż za czasów Platformy.

Chciałem tylko spytać, kto z Platformy będzie zasiadał w tej komisji.

Decyzja będzie w piątek.

A wychodzi na to, że kto? Bo piątek jutro.

No, to jeszcze cały dzień dzisiaj.

No nie, no panie pośle...

Będzie, będzie...

Nie chce pan naszym słuchaczom powiedzieć tego?

Mamy przynajmniej dwie, trzy propozycje. Musimy jeszcze je przemyśleć.

No dobrze, to zostawmy to w takim razie, skoro pan nie chce naszych słuchaczy poinformować, kto z Platformy zasiądzie w tej komisji. To może zechce...

Będzie to dobra osoba, która poradzi sobie...

A najwybitniejsza, rzecz jasna, jak to zawsze w Platformie.

Mamy dobrych posłów...

Świetnych

... i merytorycznych.

Świetnych, świetnych i wszystkich merytorycznych. Chciałem spytać tylko: sypie się Plat... Nowoczesna, przepraszam. Platforma się nie sypie. Sypie się Nowoczesna. Czy Joanna Scheuring-Wielgus oraz Joanna Schmidt mogłyby znaleźć miejsce w klubie Platformy?

Wczoraj rozmawiałem z Joanną Schmidt. Spotkaliśmy się. Mamy deklarację od pań, że absolutnie nie będą działać przeciwko Koalicji Obywatelskiej, czyli koalicji Platformy i Nowoczesnej w wyborach samorządowych. Będą wspierać naszych kandydatów, ale z tego, co zapowiedziały - mają pomysł na nowy projekt polityczny, więc...

Razem z Ryszardem Petru, który podobno dzisiaj ma wyjść...

Najprawdopodobniej, no... tak to wygląda. Ja uważam, że to jest błąd. Bo dzisiaj jest czas łączenia, a nie dzielenia opozycji.

No to zamiast "dwuporozumienia" będzie "trójporozumienie".

Ale przyjmuję za dobrą monetę i taką... z dobrą nadzieją i wiarą te zapowiedzi, że to będzie jakaś inicjatywa polityczna, która będzie jednak w ramach opozycji wspierała kandydatów z naszej strony politycznej w wyborach samorządowych.

Z waszego punktu widzenia to dobrze. PiS ma wokół siebie dwie przystawki, wy też będziecie mieć dwie przystawki.

Nie traktuję Nowoczesnej jako przystawki. Mamy partnerski, podmiotowy układ. Koalicja jest podmiotowa, rozmawiamy z naszymi koleżankami i kolegami z Nowoczesnej w sposób partnerski. 

Koalicja jest podmiotowa, tylko oni nie mają ani kandydatów, ani pieniędzy na kampanię wyborczą, prawda?

Mają kandydatów, zgłaszają. Zobaczy pan redaktor i zobaczą Polacy na listach wspólnych Koalicji Obywatelskiej: kandydatów Platformy, kandydatów Nowoczesnej. Pewnie znajdą się kandydaci...

...od Ryszarda Petru z nowego ugrupowania. 

...niezależni, lewicowi, samodzielni, którzy do tej pory startowali we własnych komitetach lokalnych. To będzie szeroka lista kandydatów do samorządu, którzy chcą...

Tak, wiemy. Merytorycznych, wspaniałych, najlepszych. 

...bronić samorządu, niezależnego samorządu. Najlepszego samorządu. Najlepszej reformy, która się w Polsce udała po 1989 roku.

Dzisiaj mamy dzień dobroci dla Platformy Obywatelskiej, przynajmniej ja go ogłaszam. 

Rzadki przypadek, panie redaktorze. Chyba pierwszy w tej historii tutaj...

Zawsze coś musi być po raz pierwszy. 

Cieszymy się.

Ja wiem. Cieszcie się, cieszcie, póki można. 

Jednak okazja i taka dobra okazja powoduje dobre reakcje.

Dobrze, to może pan jeszcze naszym słuchaczom powie - Kraków. To takie piękne miasto, w którym Jacek Majchrowski rządzi od lat szesnastu i zdaje się, że ma tego już serdecznie dosyć. Chciałby odpocząć. Czy gdyby Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL, wystartował na prezydenta miasta, poparlibyście go, czy nie?

Jesteśmy w ciągłym kontakcie i w rozmowach z prezydentem Majchrowskim i czekamy na jego decyzję. Nie ukrywamy tego. Mówiliśmy to i mówimy - jeżeli Jacek Majchrowski zdecyduje się kandydować, to pewnie będzie miał poparcie nie tylko Platformy, ale bardzo szerokie. A jeżeli zdecyduje się nie kandydować, to oczywiście naszym obowiązkiem jest wspólnie szukanie najlepszego kandydata dla Krakowa. (...)

Cała rozmowa:  rmf24.pl


bg Image