trzaskowski.png

"Nikt w Warszawie nie uwierzy w to, że ja jestem osobą, która dzieli, po tym, co PiS robi 2,5 roku, dzieląc Polaków na kasty, na złodziei, na komunistów" -  mówił Rafał Trzaskowski, kandydat na prezydenta Warszawy w rozmowie z Konradem Piaseckim.

Konrad Piasecki: Poseł ziemi krakowskiej, kandydat PO na prezydenta Warszawy Rafał Trzaskowski. Wie pan, że łamie pan prawo?

Rafał Trzaskowski: Czekam na wykładnię PKW, co można robić.

"Mimo naszych apeli i wezwań prowadzona jest prekampania" - mówi szef PKW, o panu również.

Tylko pytanie jest, co można robić, a czego nie można robić. Bo chyba nikt nie zakaże posłowi spotykać się z wyborcami albo prezentować programu.

Tak, tylko że pańscy wyborcy w Krakowie.

W całej Polsce.

No nie, ale głosowali na pana wyborcy w Krakowie. Pamięta pan jeszcze?

Oczywiście, że pamiętam. Natomiast w całej Polsce są wyborcy i prawo stanowi, że można mieć biura w całej Polsce i że trzeba rozmawiać ze wszystkimi wyborcami.

A z wyborcami w Zielonej Górze kiedy się pan ostatnio spotkał?

Byłem też, byłem w Lubuskim chyba półtora roku temu.

Półtora roku temu! A w Warszawie z wyborcami się pan ostatnio...

Jeździliśmy po całym kraju, dzisiaj jeździ PiS.

Nie no, ale panie pośle, bez żartów, wie pan, że to, co pan robi, to jest kampania wyborcza?

Pytanie, co to jest kampania wyborcza.

PKW pisze: "Podejmowanie przez osoby, które zamierzają uczestniczyć w jeszcze niezarządzonych wyborach, takich działań, które noszą cechy kampanii wyborczej, jest niezgodne z przepisami prawa wyborczego".

Zgoda, tylko pytanie, co to znaczy cechy. Jak ja rozmawiałem z prawnikami, oni mówili, że nie można agitować, czyli mówić: "Proszę na mnie głosować, będę najlepszym kandydatem", wywieszać billboardów, rozdawać ulotek - nikt tego nie robi. Natomiast trudno jest mówić, czy można prezentować propozycje, czy można być ogłoszonym jako kandydat. Jeżeli PKW weźmie na siebie taki wysiłek, żeby to dokładnie sprecyzować, co można, a czego nie, no to będzie łatwiej.

No tak, ale jeśli weźmie się pod uwagę to, co pan robi w ostatnich tygodniach, np. to, co pan opowiada o tym, co pan zrobi jako prezydent Warszawy czy jakie rozwiązania są dla Warszawy najbardziej korzystne, no to ewidentnie jest agitacja wyborcza.

Każda partia polityczna przedstawia swój program. Nawet PO była często atakowana: "Gdzie jest program?".

Tyle że gdyby pan miał program dla Krakowa, zrozumiałbym. Poseł ziemi krakowskiej ma program dla Krakowa. Poseł ziemi krakowskiej ma program dla Warszawy?

Ja powiem więcej, to znaczy gdyby było tak, że nikt by o tym nie mówił. Wszyscy przez cały czas mieli pretensje do PO i do mnie osobiście: "Gdzie jest program, gdzie są propozycje? Nie mówicie o propozycjach. Wreszcie o nich mówimy i teraz wszyscy się emocjonują, że nie powinniśmy. No więc coś jest nie tak.

Coś jest tak!

Wszyscy mówili tak: "PO za mało rozmawia ze swoimi wyborcami". Zaczynamy rozmawiać ze swoimi wyborcami - też jest źle.

Ale pańscy wyborcy w Krakowie, powtarzam cały czas.

Nie, moi wyborcy są... A skąd pan wie, skąd będę kandydował do Sejmu w następnych wyborach?

Wiem, skąd pan będzie kandydował na prezydenta miasta. I co pan z tym zrobi, jeżeli PKW powie, że nie można tak robić?

Jeżeli komisja wyborcza powie: nie wolno używać takich, a takich słów, nie wolno zachowywać się tak i tak, nie wolno rozdawać kiełbasy, to nie będę tego robił. Natomiast wątpię, żeby PKW powiedziała: proszę się nie spotykać z wyborcami, proszę nie przedstawiać żadnych propozycji programowych. Poczekajmy.

Panie pośle, jeden jest problem: to politycy uchwalają taki kodeks wyborczy.

Zgoda.

I to pańska partia uchwaliła taki kodeks wyborczy, który mówi o tym, że przed ogłoszeniem kampanii wyborczej nie można prowadzić kampanii.

Nie było mnie wtedy w Sejmie, natomiast ja uważam, że absolutnie powinna...

Ale to pańscy koledzy uchwalili.

I dlatego trzeba by było doprecyzować pewne określenia. Ja pamiętam np., że również w 2009 r. wolno było za darmo tylko i wyłącznie lepić plakaty, a nie wolno było robić wpisów na portalach społecznościowych. To się zmieniło i dlatego trzeba by było zmienić prawo tak, żeby było ono bardziej precyzyjne. Np. "Nie wolno wieszać...".

Przypomnę, jak brzmi prawo: "Kampania wyborcza rozpoczyna się z dniem ogłoszenia aktu właściwego organu o zarządzeniu wyborów. Agitacją wyborczą jest publiczne nakłanianie lub zachęcanie do głosowania".

No właśnie, nakłanianie.

"Agitację wyborczą można prowadzić od dnia przyjęcia przez właściwy organ zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego".

No i teraz, dokładnie - ja nie nakłaniam nigdy podczas tych spotkań. Nie mówię: "Głosujcie na mnie, będę najlepszy, głosujcie na mnie, oddajcie głos, proszę, tutaj są ulotki, na których jest napisane...". Tego nie było i nie będzie.

Ale mówi i pisze pan: "Warszawiacy chcą głosu, nie chaosu", "Mieszkańcy powinni mieć większy wpływ na kierunki rozwoju Warszawy niż deweloperzy".

A nie powinni?

"Chciałbym, żeby w Warszawie była karta roczna".

Oczywiście. Można chcieć, można proponować do momentu, kiedy się nie mówi: "Głosuj na mnie". Ale od tego jest PKW, od tego jest ten organ, żeby próbować podać nam wykładnię.

To prawo, kodeks wyborczy obowiązuje od 2011 r. Jest rok 2018 dzięki Bogu. To dlaczego przez 7 lat, skoro nie podoba się panu to prawo, pan go nie zmienił? Tak, przez część tego czasu nie był pan jeszcze w Sejmie, ale od trzech lat jest pan w Sejmie, mógł pan zaproponować, powiedzieć: "To jest nieprecyzyjne, widzę problem". Dlaczego pan tego nie zrobił?

Zgoda, trzeba było. Na pewno PiS by to uchwalił. No ale okej, jeżeli chce pan powiedzieć, że źle zrobiłem, że nie złożyłem tego typu projektu i żeśmy się nad tym nie zastanawiali, pewnie ma pan rację.

Mam takie poczucie: posłowie uchwalają prawo. Posłowie, którzy je uchwalili, następnego dnia przestają tego prawa przestrzegać.

To jest pana opinia. Jeżeli ktoś mi poda bardzo precyzyjne wytyczne i powie: "Dokładnie tutaj w tym miejscu według PKW pan naruszył prawo", to ja absolutnie tego wysłucham i postaram się zastosować do tego typu zaleceń. Jeżeli one będą precyzyjne, bo problem jest taki: jeżeli ktoś powie, że nie wolno się spotykać z wyborcami czy nie wolno rozmawiać o programie, no to w tym momencie rzeczywiście z tego wszystkiego robi się pewien absurd.

Nie no, lepiej byłoby wprowadzić przepis, że nie ma zakazu, że nie ma czegoś takiego jak zakaz prowadzenia kampanii przed dniem ogłoszenia wyborów.

No i zgoda. Najlepiej byłoby... Albo dać bardzo precyzyjne wytyczne.

Wszystko w pańskich rękach.

Zgadzamy się.

Czyli posypywanie głowy popiołem.

No nie, ale panie redaktorze, teraz zupełnie na serio - nie byłem posłem, jak był uchwalany kodeks, a w tej chwili jestem w opozycji. Wie pan, co robią rządzący ze wszystkimi projektami, które zgłaszamy? One wszystkie trafiają do kosza. Tak że też bądźmy sprawiedliwi. I tak na serio - czy mogłem to zmienić? Nie mogłem tego zmienić.

Ale mógł pan próbować?

Próbować mogłem, tak.

Zdenerwował pana fakt, że to Patryk Jaki będzie pańskim kontrkandydatem? Jakaś nerwowość wdarła się do pańskiego obozu i do pańskiej kampanii?

Nie, zero nerwowości. Dokładnie odwrotnie. Ja uważam, że dobrze, że Patryk Jaki jest kandydatem, dlatego że sytuacja jest absolutnie klarowna. Nikt niczego nie udaje.

Nie wolałby pan Michała Dworczyka czy Stanisława Karczewskiego?

Nie, dlatego, że PiS próbowałoby udawać, że w Warszawie jest kandydat centrowy. PiS miał taką tendencję wielokrotnie, żeby udawać coś centrowego. A Patryk Jaki nie będzie w sposób wiarygodny w stanie udawać nikogo centrowego. Sytuacja jest jasna.

Pytam o nerwowość, bo np. to pańskie "Witam w Warszawie" zabrzmiało, jakby pan epatował swoim poczuciem wyższości i lepszego urodzenia.

Ale to trzeba było obejrzeć ten film. To było powiedziane z przymrużeniem oka, z uśmiechem. Jakby pan to zobaczył, na pewno by pan nie zobaczył żadnej wyższości.

Ale Patryk Jaki zaczął mówić, że dzieli pan wyborców na lepszych, gorszych, na warszawskich i niewarszawskich. Dał się pan złapać na wykroku, mówiąc językiem bramkarskim.

Nie, dlatego że w Warszawie nikt nie uwierzy w to, że ja jestem osobą, która dzieli, po tym, co PiS robi 2,5 roku, dzieląc Polaków na kasty, na złodziei, na komunistów. Rozróżnijmy jedną rzecz: jeżeli ktoś z pianą na ustach próbuje dzielić Polaków od 2,5 roku, z jakimiś strasznie złymi emocjami, a ktoś się uśmiechnie i powie jedno zdanie, no to wystarczy jedno z drugim porównać. (...)

Cała rozmowa:  radiozet.pl


bg Image