schetyna7.png

"Platforma Obywatelska jest partią, dla której kompromis aborcyjny jest ważny. Jest czymś podstawowym. Nie chcemy liberalizować i nie chcemy przede wszystkim zaostrzać. Dlatego rozmawialiśmy o tym i dlatego jednogłośna decyzja zarządu wynikająca ze złamania dyscypliny przez tych posłów" - powiedział w "Porannej rozmowie RMF FM" Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna.

Przewodniczący podkreślał jednocześnie: "mój pogląd jest bardzo prosty w tej kwestii. Platforma Obywatelska jako partia centrum nie może dać się rozgrywać PiS-owi i Kaczyńskiemu, nie może atakować czy podważać kompromisu aborcyjnego", dodając że "nie popieraliśmy żadnego projektu. Popieraliśmy tylko to, aby projekt obywatelski przekazać do komisji - taka była rekomendacja. Decyzja o dopuszczeniu do rozmowy na temat obywatelskiego projektu na poziomie komisji parlamentarnej nie jest równoznaczna z poparciem tego projektu. Jest to próba rozgrywania opozycji przez Kaczyńskiego i przez PiS. Ta kwestia jest próbą rozpoczęcia wojny domowej, jeśli chodzi o aborcję".

Odpowiadając na pytanie dotyczące współpracy opozycji, Grzegorz Schetyna podkreślił, że "jest kwestia wspólnej pracy, połączenia sił opozycji i dobrego pomysłu na przyszłość. Wiem, że Ryszard Petru rozmawia z Andrzejem Rzońcą w sprawach programowych, rozmawiamy także o polityce, o współpracy ugrupowań opozycji. Rozmawiam także z Katarzyną Lubnauer".

"Jarosław Gowin podejmuje próbę politycznego kłusownictwa. Rozbieranie klubów opozycyjnych jest pewnego rodzaju metodą, którą na zlecenie Kaczyńskiego organizuje Gowin" - powiedział także Przewodniczący Schetyna, odnosząc się do przejścia jednego z posłów PSL do PiS.

Cała rozmowa na rmf24.pl


bg Image