Neumann.png

"Dzisiaj kompromis jest naruszony przez partię rządzącą, my głosowaliśmy twardo za odrzuceniem projektu, który zaostrzał aborcję, ponieważ w tym projekcie nic poza zaostrzeniem nie było. Natomiast w projekcie Barbary Nowackiej, poza aborcją, były zapisy dotyczące innych rozwiązań pro-kobiecych, związanych z edukacją seksualną, z antykoncepcją. To były elementy nad którymi warto pracować. Bo dzisiaj PiS likwiduje dofinansowanie in vitro, likwiduje dostępność do tabletki dzień po" - powiedział w "Porannej rozmowie RMF FM" Przewodniczący Klubu Parlamentarnego Platformy Obywatelskiej Sławomir Neumann.

Odnosząc się do złamania dyscypliny przez trzech posłów, Przewodniczący wskazał, że "posłowie, którzy złamali dyscyplinę nie są za kompromisem. Są za zaostrzeniem przepisów". Dodał jednocześnie: "Rozmawialiśmy bardzo długo na zarządzie krajowym oraz na posiedzeniu klubu jakie rozwiązania przyjąć. Nikt nie zmuszał ich do tego, żeby poparli projekt Barbary Nowackiej, prosiliśmy, wymagaliśmy przede wszystkim, żeby nie popierano projektu zaostrzającego przepisy. Gdyby ta trójka posłów nie zagłosowała w ogóle, to nie byłoby problemu".

"Platforma Obywatelska w tym Sejmie nie będzie dyskutować o zaostrzeniu czy liberalizacji przepisów. Ci, którzy złożyli projekt liberalizujący aborcję, środowisko Barbary Nowackiej, muszą wiedzieć, że składając taki projekt do Sejmu, w którym jest zdecydowana konserwatywna większość, dają PiS-owi alibi, żeby złożył projekt zaostrzający aborcję" - podkreślał Sławomir Neumann.

Cała rozmowa na rmf24.pl


bg Image