Neumann.png

"Lekarze wypowiadają umowy dodatkowe, co powoduje brak lekarzy na oddziałach lub w przychodniach i kłopoty dla szpitali czy przychodni, które nie są w stanie realizować kontraktów z NFZ, bo nie mają obsady kadrowej. Dlatego słyszymy raz na jakiś czas w ostatnich tygodniach, że oddziały zamykają swoje drzwi przed pacjentami bo nie ma obsady kadrowej" - powiedział w "Poranku Radia TOK FM" Przewodniczący Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska Sławomir Neumann.

"Rezydenci zapowiedzieli, że zmieniają formę protestu na wypowiadanie klauzuli opt-out. Ona jest uciążliwa dla dyrektorów szpitali. Wchodzimy w nowy rok z tym problemem i będzie to jeden z ważniejszych kłopotów w 2018 r. dla rządzących, bo próba ucieczki do przodu, którą zastosowało PiS - minister Radziwiłł obiecał ochronie zdrowia wzrost nakładów do 6% PKB w 2025 r. - to raczej wszyscy będą traktować jako żart i to nie noworoczny a primaaprillisowy" - podkreślił polityk.

Sławomir Neumann wskazał, że minister zdrowia "próbuje rozporządzeniem doprowadzić do tego, że jeden lekarz może dyżurować na kilku oddziałach naraz; to jest dość ryzykowny pomysł, bo to zagraża zdrowiu pacjentów". "Nie wyobrażam sobie, aby Konstanty Radziwiłł, kiedy był jeszcze szefem NRL i by usłyszał o takim pomyśle jakiegokolwiek ministra zdrowia, siedział cicho, nie wszczynał alarmu i głośno nie krzyczał, że to jest coś niedopuszczalnego" - dodał.

"Dziś, zamiast rozmawiać z lekarzami, szukać rozwiązań i w jakimś dialogu dojść do porozumienia i szukać też z premierem Morawieckim większych nakładów na ochronę zdrowia już wcześniej niż w 2025 r., to próbuje takimi rozporządzeniami łatać dziurę" - mówił polityk.

"Dajemy propozycję wyjęcia spod bieżącej, politycznej bitwy ochrony zdrowia. Jesteśmy gotowi przyjąć wspólnie rozwiązania, które będą obowiązywać w tej i w przyszłej kadencji. Uważam, że jest to możliwe, nawet w tym parlamencie taka zgodę polityczna wokół ochrony zdrowia zbudować. Tylko trzeba chcieć z dwóch stron. Uważam, że taki pakt mógłby być zawarty" - zaznaczył Przewodniczący Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska.


bg Image