schetyna4.png

"Ta komisja jest powołana po to, żeby walczyć z Hanną Gronkiewicz-Waltz i warszawską Platformą Obywatelską. Ważna jest obecność, bo nieobecni nie mają racji. To orzeczenie będzie ważne też dlatego, żeby prezydent miała pewność, że powinna się stawić. Wtedy jej głos będzie ważny" - powiedział w "Kwadransie politycznym" Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna.

Przewodniczący pytany o sprawę reprywatyzacji podkreślił, że to "tworzenie atmosfery próby polowania na Hąnnę Gronkiewicz-Waltz. Zawsze w takiej sytuacji będę stał przy niej i ją wspierał. Ale trzeba dawać świadectwo prawdzie. Uważam, że musi być gotowa do obecności na komisji".

Mówiąc o istocie problemu, Grzegorz Schetyna zwrócił uwagę, że "jako polska klasa polityczna powinniśmy zająć się reprywatyzacją i przyjąć uczciwą, porządną ustawę. Nigdy nie było na to albo możliwości budżetowych, albo większości parlamentarnej. Nie pozwolę na tworzenie z tej sprawy politycznego oręża przeciw Platformie Obywatelskiej dlatego, że np. też trudne decyzje zapadały za czasów prezydentury Lecha Kaczyńskiego".

Pytany o atak PiS na Rzecznika Praw Obywatelskich, Grzegorz Schetyna określił, że "to manipulacja ze strony ministra Jakiego i całej ekipy, która uważa, że jest właścicielem prawdy i wszystko może. Mam pełne uznanie dla RPO".

"Trzeba zachowywać się nie tylko przyzwoicie ale też nie łamać procedur, jeszcze takich, które się samemu narzuciło. Dziwi mnie i nie zgadzam się na reakcje polityków PiS, którzy atakują RPO, który pewnie będzie następny w kolejności do prowadzenia polowania" - mówił Przewodniczący.

W kontekście wyborów samorządowych i ordynacji wyborczej, Grzegorz Schetyna wyraził obawę, że "PiS będzie konstruował zmianę, będzie chciał wpłynąć na wyniki wyborcze przez manipulację wokół ordynacji. Wtedy będę namawiał partie opozycyjne do tego, żeby był wspólny kandydat na prezydenta Warszawy".

Cała rozmowa na vod.tvp.pl


bg Image