schetyna10.png

"Dyskusja o dostępie do broni nabiera dramatycznego wymiaru w kontekście wydarzeń w Las Vegas. Każda aktywność w kierunku ułatwienia dostępu do posiadania broni jest w dzisiejszych czasach czymś niebezpiecznym i trzeba z tym walczyć. Argumentacja posłów Kukiz'15, którzy przedstawiali projekt dotyczący dostępu do broni była bardzo naiwna. Życie bardzo brutalnie weryfikuje brak przewidywalności przez polityków. Jeżeli piszą ustawę, która daje zbyt duże możliwości w tych kwestiach to może się skończyć tragicznie" - powiedział w "Salonie politycznym Trójki" Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna.

Przewodniczący zauważył, że "poziom złych emocji w Polsce, przez politykę, którą prowadzi PiS jest w ostatnim czasie bardzo wysoki".

Odnosząc się do sytuacji politycznej w Hiszpanii, Grzegorz Schetyna zwrócił uwagę, że "Komisja Europejska powinna była potępić brutalne zachowania policji w Katalonii, to nie mieściło się w standardach europejskich. Można podważać legalność referendum w Katalonii, ale nie można reagować tak, jak reagował rząd w Madrycie. Zewnętrzna ingerencja, w dobrym rozumieniu tego słowa, czyli np.negocjacje, są potrzebne. Parlament Kataloński przeprowadzał decyzję o referendum w sposób twardy, przeciwko opozycji wewnętrznej. Ta frekwencja 40 proc. nie powala".

"Są różne zdania w Katalonii, potrzebna jest unijna inicjatywa, która doprowadzi do okrągłego stołu w Hiszpanii" - powiedział Grzegorz Schetyna, jednocześnie Przewodniczący sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.

Pytany o komisję weryfikacyjną ds. reprywatyzacji, Przewodniczący podkreślił, że "Patryk Jaki to ostatnia osoba, która wyjaśni sprawę reprywatyzacji w sposób uczciwy i rzetelny. 5. października WSA będzie orzekał, czy prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz musi być obecna osobiście na przesłuchaniu. Trzeba dawać świadectwo prawdzie".

wł/Program 3. Polskiego Radia


bg Image