schetyna7.png

"Prezydent nie położył na stole żadnego projektu. Położył na stół niekonstytucyjną ustawę i SMS-em zaprosił szefów klubów parlamentarnych, żeby zmieniać konstytucję" - powiedział w "Porannej rozmowie RMF FM" Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna.

Przewodniczący przypomniał, że "angażowaliśmy się i konsultowaliśmy - byliśmy na spotkaniu z prezydentem w zeszłym tygodniu - żeby rozmawiać o zmianie ustaw dotyczących sądownictwa. Mówiłem prezydentowi, że zależy nam na tym, żeby zagwarantował - jako głowa państwa - trójpodział władz, i to że władza sądownicza jest niezależna od ustawodawczej, od władzy politycznej".

"Jeżeli prezydent po spotkaniu z prezesem Kaczyńskim wywiesza białą flagę i chce wytłumaczyć swoje zachowanie - to, że nie chce być gwarantem niezależności sądownictwa - i udaje, że potrzebne jest napisanie nowych ustaw niezgodnych z konstytucją, to jest to absurd" - zwracał uwagę Grzegorz Schetyna.

Przewodniczący Grzegorz Schetyna podkreślił także, że "bardzo wyraźnie powiedzieliśmy, że nie będziemy łamać konstytucji, nie będziemy akceptować takich zachowań, nie będziemy się zgadzać na przyjmowanie ślubowania od sędziego dublera do TK. My jesteśmy tam, gdzie byliśmy w lipcu - z ludźmi, którzy protestowali z Polakami, którzy protestowali przeciwko łamaniu niezależności sądów".

Cała rozmowa na rmf24.pl


bg Image