Neumann2.png

"Ktoś musi być poważny w polityce i zachować elementarną trzeźwość umysłu. Mówimy wprost - nie będziemy siadać z PiS-em i prezydentem do zmian w Konstytucji, ponieważ oni tę Konstytucję łamią. Dwa tygodnie temu nie rozmawialiśmy o zmianach w Konstytucji. Zawsze będziemy by rozmawiać o reformie sądów oraz jeśli prezydent będzie nas zapraszał na Radę Bezpieczeństwa Narodowego by rozmawiać o powiązaniach Antoniego Macierewicza. Ale nie, jeśli ściągnie nas po to, by zalegalizować swoje nielegalne zmiany w Konstytucji. Jeśli PiS chce dyskutować o Konstytucji, to będą mieli tę możliwość przed Trybunałem Stanu za złamanie obecnej Konstytucji" - powiedział w programie "Jeden na Jeden" Przewodniczący Klubu Parlamentarnego Platformy Obywatelskiej Sławomir Neumann.

Przewodniczący zauważył, że "prezydent przygotował niezgodną z Konstytucją ustawę i chce ją zalegalizować poprzez zmianę Konstytucji. Nie mówimy, że w innych kwestiach nie będziemy się spotykać z prezydentem, ale ta kwestia jest zamknięta. Nie będziemy brali udziału w konsultacjach, które trwały dla wszystkich klubów pół godziny. Jeśli Ryszard Terlecki liczy na to, że będziemy pomagać włamywaczowi, to się myli. To wyrzucenie z Sądu Najwyższego 40% składu. Nie może być tak, że politycy będą decydować o sędziach. W demokratycznym państwie powinno być tak, że to niezawiśli sędziowie patrzą na ręce politykom, a nie odwrotnie".

"Trójpodział władzy jest podstawą demokracji. Setki tysięcy osób, które wychodziły w lipcu na ulicę, robiły to z tego powodu. To, co proponuje prezydent i forma szukania ławników powoduje, że jestem w stanie wyobrazić sobie, że zostaną wybrani ludzie z klubów Gazety Polskiej i miesięcznic smoleńskich. Wtedy będziemy mieli prawdziwą sprawiedliwość ludową. To nienormalne, że posłowie mają wybrać swoich sędziów. To upolitycznianie KRS. Prezydent uległ Jarosławowi Kaczyńskiemu. Po spotkaniu z prezesem PiS w tych ustawach jest znacznie więcej Jarosława Kaczyńskiego niż Michała Królikowskiego" - podkreślał w kontekście propozycji dotyczących Krajowej Rady Sądownictwa Sławomir Neumann.

wł/TVN 24


bg Image