schetyna3.1.png

"Trwa kontynuacja tego, z czym mieliśmy do czynienia przed letnią przerwą, czyli weta prezydenta, nerwy, emocje między Kancelarią Premiera a Kancelarią Prezydenta. Jarosław Kaczyński jest wskazywany jako ten polityk, który nie może sobie z tą sytuacją poradzić i to teraz wraca. To są takie sygnały, które zapowiadają gorącą jesień i poważny konflikt, który przez miesiące był w PiS-ie, ale znajduje swoje uzewnętrznienie" - zauważył w programie "Jeden na jeden" Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna dodając, że "Jarosław Kaczyński stracił kontrolę nad prezydentem, jego polityką. Prezydent buduje swoją pozycję i moim zdaniem buduje swój etap w polityce. Będzie zwiększona aktywność prezydentury i Andrzeja Dudy".

W kontekście aktualnych relacji pomiędzy prezydentem a PiS, Przewodniczący podkreślił, że "to będzie odbywać się kosztem PiS, partii rządzącej i będzie konflikt, który będzie nabierał nowego wymiaru. Prezydent chce być niezależnym podmiotem politycznym, co będzie skutkowało nową sytuacją i nowym rozdaniem. Nikt tak dobrze nie zajmuje się PiS-em, jak sam PiS, jeśli chodzi o szkodzenie sobie. Trzymam kciuki za to, żeby Polska była normalnym krajem, żeby prezydent był głową państwa, szanował Konstytucję i nie łamał porządku prawnego. Oceniamy jako największa partia opozycyjna aktywność prezydenta. Szanuję poglądy polityków, ale oceniam jego działalność i widzę w jaki sposób łamał Konstytucje".

Grzegorz Schetyna zauważył jednak, że "to nie jest tak, że aktywność ostatnich dni będzie zmieniać sytuację ostatnich 2 lat. Polacy w polityce wolą współpracę niż konflikt i twardą politykę. Prezydent chce zbudować swoja podmiotowość, staje przeciw Jarosławowi Kaczyńskiemu. Na razie mamy sygnały medialne, czekamy na konkret. Powołaliśmy specjalny zespół opozycji parlamentarnej i pozaparlamentarnej. Będziemy wnikliwie rozmawiać z prawnikami prezydenta. Profesor Królikowski nie zajmuje się tylko polityką, tylko rozumiem, że ma przygotować projekty ustaw i za to będziemy oceniać Andrzeja Dudę i Michała Królikowskiego".

"Jeżeli projekt będzie otwierał nową rzeczywistość, będzie spojrzeniem podmiotowym na kwestie ustroju sądów powszechnych, KRS-u, w ogóle nowego ustroju sądowniczego, to uważam, że wtedy otwiera się możliwość współpracy nie tylko na poziomie legislacyjnym, ale także politycznym" - zapowiedział Przewodniczący Schetyna.

wł/TVN24


bg Image