schetyna8.png

"To wyzwanie dla wszystkich liderów i partii. Chcę zrobić wszystko, by odsunąć PiS od władzy. Wyniki sondaży w perspektywie współpracującej opozycji są optymistyczne. Będziemy budować listy zjednoczonej opozycji, będziemy wszystkich zapraszać, którzy zgodzą się na taką podstawę programową. Powołaliśmy zespoły programowe w parlamencie i rozszerzamy je o pozaparlamentarną opozycję. W pierwszym zespole rozmawiać będziemy o kwestiach prawnych i projektach, które zgłosi Andrzej Duda. To jest droga do tego, żeby zbudować wspólnotę programową, która pozwoli na to, żeby rozmawiać o wspólnej liście" - powiedział w "Salonie politycznym Trójki" Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna.

Jak wskazał jednak Przewodniczący, "trudno będzie zbudować wspólną listę przed wyborami samorządowymi. Celem są wybory parlamentarne".

W kontekście zarzutów wobec Platformy Obywatelskiej, dotyczących zbyt mało lewicowego programu, Grzegorz Schetyna wskazał, że "jeżeli ktoś ma pretensje do Platformy Obywatelskiej, że nie istnieje partia lewicowa, to uważam, że nie bardzo rozumie politykę i te wszystkie mechanizmy. Jeżeli ludzie chcą tworzyć nowe byty polityczne, to powinni się tym zajmować, a nie krytykować te, które dotychczas istnieją".

Grzegorz Schetyna odniósł się także do przedstawionych wczoraj w Gazecie Wyborczej propozycji programowych. "Profesor Rzońca będzie przedstawiał propozycje gospodarcze w Krynicy. W przyszłym tygodniu zaprezentujemy i złożymy je do laski marszałkowskiej. Jeżeli PiS nie podejmie debaty o ważnych projektach to znaczy, że nie jest otwarty na podejmowanie decyzji, które pomogą Polakom w przyszłości" - mówił Przewodniczący.

Kontynuując temat ofensywy programowej Platformy Obywatelskiej, Przewodniczący zapowiedział, że "pod koniec października organizujemy konwencję samorządową, gdzie przedstawimy program samorządowy. Program samorządowy, z którym pójdziemy do wyborów samorządowych. On będzie wsparty później przez 16 załączników regionalnych". Jak dodał Przewodniczący Schetyna: "równolegle do końca roku przedstawimy koncepcję gospodarczą. W edukacji planujemy powrót do gimnazjum. Chcemy zbudować wizję szkoły, której nie zniszczą złe decyzje PiS-u".

Cała rozmowa na polskieradio.pl


bg Image