siemoniak7.png

„Mamy blisko milion podpisów, mamy badania opinii publicznej, które pokazują, że ta opinia publiczna jest przeciwko reformie, czy jak mówi wielu – deformie minister Zalewskiej” - powiedział Tomasz Siemoniak, wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej w Sygnałach Dnia w Radiowej Jedynce odnosząc się do referendum w sprawie reformy edukacji. 

Gość Radiowej Jedynki zasygnalizował, że „PiS jest w bardzo trudnej sytuacji, bo wiele lat odwoływał się do obywateli, zapowiadał, że nigdy wniosku o referendum nie zlekceważy i teraz 910 tysięcy podpisów wyrzuca praktycznie do kosza". Na pytanie o wniosek PiS w sprawie skierowania kwestii referendum do komisji, polityk odpowiedział, że „to jest tylko taki manewr", który ma na celu opóźnić głosowanie nad przeprowadzeniem referendum, „żeby być może już zupełnie poza rokiem szkolnym, poza aktywnością nauczycieli i rodziców wyrzucić go do kosza".

Odnosząc się do debaty sejmowej w sprawie referendum, Tomasz Siemoniak zauważył, że PiS zajął się przede wszystkim „atakowaniem prezesa Związku Nauczycielstwa Polskiego". „Prezes Broniarz, posłanka Urszula Augustyn wypunktowali tak minister Zalewską, że w boksie zostałaby po prostu wyniesiona z ringu" - relacjonował.

Piotr Gociek pytał również Tomasza Siemoniaka o słowa ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego skierowane do prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie nominacji ambasadorskich. Poseł podkreślił, że prezydent „ma bardzo słabą pozycję”. „Widać, że w PiS-ie mało kto się z nim liczy. To jednak jest ogromna niestosowność, jeżeli minister rządu mówi do prezydenta, że on oczekuje wyjaśnień” – mówił wiceprzewodniczący. „Znaczy on może oczekiwać wyjaśnień od swojego podwładnego, nie od prezydenta” - dodał.

Tomasz Siemoniak nawiązał też do prezydenckiej propozycji w sprawie zmiany konstytucji, wskazując, że „jest nieszczera, ponieważ prezydent stoi na czele tych, którzy Konstytucję obecną łamią”. „Po co mówić o jakichś nowych rozwiązaniach, kiedy nie przestrzega się tych, które obowiązują?” – pytał. 

Cała rozmowa: polskieradio.pl


bg Image