Halicki_media1.png

„Wybory samorządowe są pierwszą barykadą, która powinna zatrzymać państwo PiS” – powiedział Andrzej Halicki, wiceprzewodniczący Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska w „Sygnałach Dnia”.

Poseł podkreślił, że „potrzebna jest współpraca z Nowoczesną. Jak dodał „wystawianie wspólnych kandydatów i wspólnych list jest jak najbardziej prawdopodobne”. Rozmówca Piotra Goćka dodał, że „w wielu kwestiach można się różnić, ale najważniejsza jest obrona podstawowych wartości”, w tym m.in. demokracji. „Zobaczymy jak szeroka to będzie formuła. Cel nas jednoczy, ale dziś musimy patrzeć głównie na ośrodki i środowiska, które są dosyć wyraziście obecne na scenie politycznej - zaznaczył.

Andrzej Halicki podkreślił, że Platformie Obywatelskiej zależy na obronie samorządu, jako niezależnego od centrum politycznego czy też monopartyjnego systemu. „Warszawa i samorządy naokołowarszawskie i ich współpraca pokazują, że warto bronić tej istoty samorządności, jaką jest jego niezawisłość”.

Odpowiadając na pytanie o śmierć Igora S. podczas przesłuchania na komisariacie we Wrocławiu poseł Halicki przypomniał, że w poprzedniej kadencji współorganizował w Sejmie komisję do spraw monitorowania kwestii objętych monitoringiem ze strony Rady Europy. Polityk wyraził zaniepokojenie, że tortury stosowane w trakcie przesłuchania przez policję nie mają nic wspólnego ze standardami w demokratycznych krajach. Poseł zapowiedział, że będzie apelował, o to żeby taka „komisja powstała niezależnie od komisji śledczej czy śledztwa w tej konkretnej sprawie, która musi się zakończyć prawdziwym wyjaśnieniem i ukaraniem winnych”.

Cała rozmowa: polskieradio.pl

 


bg Image