siemoniak.png

„Po dwóch latach prezydentury Andrzeja Dudy widać, że jest prezydentem niesamodzielnym i jego szanse na reelekcję są małe” – powiedział Tomasz Siemoniak, wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej w rozmowie z Anną Wojciechowską z dziennika „Polska The Times”.

Poseł odpowiadając na pytanie o poparcie kandydatury Donalda Tuska podczas kolejnych wyborów prezydenckich poseł odpowiedział, że to „oczywisty i naturalny plan Platformy Obywatelskiej. Jak zauważył „kalendarz polityczny sprzyja niewątpliwie tej kandydaturze”.

„Nie należy lekceważyć prezydenta Dudy jako kontrkandydata, to jednak dziś jest o wiele łatwiejszym przeciwnikiem niż wydawało się, że będzie po swoim spektakularnym zwycięstwie” – mówił Tomasz Siemoniak. Zaznaczył, że do osłabienia pozycji Andrzeja Dudy przyczynił się jego brak samodzielności w stosunku do środowiska politycznego, z którego się wywodzi.

Tomasz Siemoniak podkreślił, że Platforma Obywatelska wciąż jest „na drodze odbudowy wiarygodności”. „Jesteśmy w trakcie przygotowania odpowiedzialnego programu, obietnic, które realnie będzie można spełnić” – dodał.

Wiceprzewodniczący przypomniał, że Platforma odwiedziła już w 150 powiatów. W czasie tych wizyt posłowie prowadzą dyskusje i spotkania z ludźmi. Do tego praca gabinetu cieni i twarda opozycyjność wobec PiS. „Twardo i rzeczowo punktujemy PiS. Co dzień robimy konferencje prasowe, śledzimy wszystkie ich działania, jest mnóstwo interpelacji poselskich” – zauważył polityk.

Odnosząc się do kwestii relokacji uchodźców Tomasz Siemoniak zwrócił uwagę, że „rząd Ewy Kopacz wynegocjował korzystne dla Polski warunki w tej sprawie, dając możliwość wskazania kobiet i dzieci z terenów objętych wojną jako potencjalnych uchodźców”. Poseł wyraził zaniepokojenie, że „podważanie przez premier Szydło tej formuły jest w istocie kolejnym krokiem psującym relacje z Europą oraz pokazującym brak ciągłości państwa”.

Źródło: Polska The Times, Nr 40 (1612), str. 12-13.


bg Image