schetyna7.png

„Platforma Obywatelska jest gotowa przyjąć uchodźców; to wynika z Konwencji Genewskiej i obecności Polski w Unii Europejskiej. Przed nielegalnymi imigrantami państwo musi się bronić” - powiedział w „Poranku Radia TOK FM” Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, ponownie pytany o stanowisko swojej partii w kwestiach, w których PiS odmawia udziału w debacie.

Grzegorz Schetyna podkreślił jednak, że pytanie o przyjęcie uchodźców nie jest pytaniem do szefa opozycji tylko premiera, który będzie te kwestie negocjował. „Przez najbliższe 2,5 roku władzę sprawuje w Polsce PiS. To do nich należy kierować pytania, to oni decydują o polityce imigracyjnej Polski. Jeśli polski premier chce potwierdzić członkostwo Polski w Unii Europejskiej to musi się na to zgodzić. Obecność Polski w Unii Europejskiej jest wielką wartością. Za kilka tygodni te pytania zostaną zadane premier Szydło w Brukseli. Dziś z fatalnej pozycji premier będzie negocjował podział kwot uchodźczych” - zauważał.

Przewodniczący przypomniał, że w 2015 r., na 3 tygodnie przed wyborami to rząd tworzony przez Platformę Obywatelską uratował Polskę przed niekontrolowanymi kwotami uchodźców. Zwrócił także uwagę na aktualne zatrzymanie fali uchodźców dzięki porozumieniu Rady Europejskiej z Turcją, jednak - jak przestrzegł - „Erdogan wciąż może otworzyć granicę, to jest ciągle jest możliwe". "Wtedy Polska musi być krajem, który jest na tyle odpowiedzialny, że ma partnerów, jest w stanie zbudować wizje podziału kwot taką, która będzie przez Polskę zaakceptowana. Za rządów Ewy Kopacz byłem szefem MSZ i prowadziłem te rozmowy, nasze trzy warunki do wyegzekwowania dziś znalazły się w ostatecznych ustaleniach" - relacjonował.

W rozmowie z Jackiem Żakowski poruszona została także kwestia niekonstytucyjnej komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji, nad którą przewodnictwo objął wczoraj wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. Określając kierunek działań Platformy Obywatelskiej w tej sprawie, Grzegorz Schetyna zapowiedział, że Platforma będzie "pokazywać absurd tej komisji, jej polityczny wymiar". Zwrócił uwagę na "bolszewickie podejście tworzenia konstrukcji, która ma być w jednym miejscu oskarżycielem, sędzią i wykonawcą wyroku".

Zapewnił, że Platforma Obywatelska, podobnie jak w komisji śledczej ds. Amber Gold będzie brała jednak udział w pracach komisji wiceministra Jakiego, żeby jej fałsz i absurdalny mechanizm rządów PiS.

Źródło: tokfm.pl


bg Image