szczerba.png

„6 maja odbędzie się marsz obywatelski organizowany przez Platformę Obywatelską, do którego zapraszamy wszystkich świadomych, dojrzałych obywateli naszego kraju, którzy z jednej strony wyrażają zaniepokojenie przebiegiem sytuacji w Polsce, z drugiej strony mają nadzieję, którą w mojej opinii utożsamia Donald Tusk, jego zwycięstwo europejskie, jego wielki sukces, który jest również sukcesem każdego z nas” – powiedział poseł Michał Szczerba w „Sygnałach Dnia” w Radiowej Jedynce.

Rozmówca Piotra Goćka zaprosił do udziału w Marszu Wolności wszystkich warszawiaków, ale też i mieszkańców innych części Polski. Podkreślił, że chodzi o wartości takie jak wolność, Europa, przewidywalna przyszłość, normalność, czy żeby w naszym kraju obowiązywała Konstytucja i zasady demokratycznego państwa prawnego, wolny samorząd, niezależne sądy, żeby obywatel czuł się bezpiecznie, a władza ograniczała swoją aktywność tylko do tych sfer, które są niezbędne.

„Jesteśmy partią otwartą, obywatelską, środowiskiem, które chce współpracować nie tylko z ludźmi będącymi członkami naszej partii, ale przede wszystkim z samorządowcami, z ruchami miejskimi, z ludźmi, którzy mają jakiś pomysł i chcą włożyć swoją wartość dodaną” – mówił Michał Szczerba. Jak zauważył Polska potrzebuje społeczeństwa obywatelskiego, szczególnie teraz, gdy rząd forsuje takie projekty, jak „Narodowe Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, które ma na celu podporządkować organizacje pozarządowe jednej wizji, scentralizować dotacje dla organizacji pozarządowych”. „To są bardzo niepokojące działania, przypominające działania na Węgrzech czy w Rosji” - zaznaczył.

Poseł podkreślił, że dla Platformy Obywatelskiej największym wyzwaniem pozostają wybory samorządowe wskazując, że „Polsce są potrzebni dobrzy, sprawdzeni samorządowcy, a nie partyjni działacze, kolejni Misiewicze, którzy mieliby przejść z poziomu rządowego na poziom samorządowy”. Polityk zasygnalizował, że symbolem kampanii wyborczej Platformy Obywatelskiej do samorządu będą takie osoby jak Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, czy Hanna Zdanowska prezydent Łodzi, czyli osoby, które „potrafiły w bardzo krótkim czasie dokonać gruntownej zmiany funkcjonowania w swoich miastach, poprawy jakości życia osób w każdym wieku – i ludzi młodych, i seniorów”.

Cała rozmowa: polskieradio.pl


bg Image