schetyna4.png

"PiS będzie szukać w samorządach pojedynczych przykładów na patologię, tak jak robią to przy okazji reprywatyzacji, w sądownictwie czy w mediach. Na podstawie jednostkowych złych przypadków wójta, czy zastępcy starosty będą chcieli pokazać i wmówić Polakom, że cały samorząd potrzebuje zmiany" - przestrzegł Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna.

Zauważył, że "PiS rozpoczął wojnę z samorządem". "Chcą zawłaszczyć i odebrać im instytucjonalną niezależność. Jarosław Kaczyński nie dzieli się władzą, chce władzy centralnej. Jest antysamorządowy w swoim podejściu" - powiedział.

Pytany o załżenia reformy samorządowej zapowiadanej przez PiS podkreślił, że "wprowadzona teraz dwukadencyjność ograniczałaby bierne prawo wyborcze". "Tak jak niedopuszczalny jest wysoki próg wyborczy i brak możliwości rejestrowania komitetów niezależnych. Te zmiany mają pomóc PiS w wyborach samorządowych" - zwrócił uwagę.

Przewodniczący odniósł się również niedzielnego referendum w Legionowie, gdzie 94,27 proc. mieszkańców wskazało, że nie chce, by ich gmina została częścią metropolii warszawskiej. Referendum było reakcją na przygotowany przez posłów PiS projekt ustawy zakładający, że Warszawa stałaby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, która objęłaby ponad 30 gmin.

"Mieszkańcy Legionowa pokazali czerwoną kartkę PiS odpowiadając na ich atak na lokalne społeczności i złą ustawę warszawską" - mówił. Wskazując na wysoką frekwencję podkreślił, że "odpowiedzią na złą politykę PiS jest mobilizacja Polaków".

"Przed nami 2,5 roku ciężkiej pracy i wojny z PiS, który ma swojego prezydenta i bezwzględną większość w Sejmie i Senacie. Mamy pomysł na Polskę po PiS-ie" - dodał. 

Źródło: rp.pl


bg Image