Halicki_media2.png

„Trzeba wszystko, żeby PiS nie zdemolował Warszawy, bo na to wskazuje propozycja ustawy metropolitalnej przygotowana przez posła Sasina” – powiedział w „Sygnałach Dnia” Andrzej Halicki, wiceprzewodniczący Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska.

Rozmówca Piotra Goćka zwrócił uwagę, że Platforma Obywatelska ma kilku kandydatów na prezydenta Warszawy, a decyzję, kto reprezentował ją w wyborach samorządowych podejmie w ciągu najbliższych miesięcy.

Andrzej Halicki podkreślił, że ustawa metropolitalna to „manipulacja i próba zdobycia Warszawy bez bezpośrednich wyborów, bez weryfikacji wyborczej, tylko kuglowaniem”. Poseł przypomniał, że PiS trzy tygodnie temu odrzucił ustawę metropolitalną przygotowaną przez Platformę Obywatelską. „Sasin nie proponuje finansowania i dofinansowania usług wspólnych, tylko proponuje unicestwienie niezależności gmin, w tym Warszawy i ościennych 32 gmin, i tworzy jeden superpowiat po to, żeby w sposób pośredni zarządzać Warszawą” – wyjaśnił.

Gość Radiowej Jedynki odniósł się również w rozmowie do słabnącej pozycji Polski na arenie międzynarodowej wyrażając zaniepokojenie, że stajemy się takim państwem, które „w ogóle nie jest partnerem w budowaniu decyzji wspólnych”. Jak zauważył „jeżeli nie uczestniczymy w rozmowach, które mają charakter kluczowy, to tak, jakby nas nie było”. „Trójkąt Weimarski nie funkcjonuje. A nie funkcjonuje między innymi dlatego, że bohater ostatnich godzin, minister Waszczykowski powiedział, że to jest formuła, która się Polsce nie opłaca” – zwrócił uwagę polityk. Poseł Halicki zasygnalizował też, że „Europa patrzy na polskich przedstawicieli jak na tych, którzy po Wielkiej Brytanii chcą tę wspólnotę opuścić”. „I to nie jest tylko moje wrażenie” - dodał.

Cała rozmowa: polskieradio.pl


bg Image