halicki10.png

„Zaskakująco wysoka frekwencja, nie przypominam sobie, żeby w referendach w Polsce była tak wysoka frekwencja, nawet wtedy kiedy sprawy dotyczą personalnych kwestii i są duże emocje. To jest frekwencja bliska, a może nawet wyższa, niż niejednokrotnie w wyborach samorządowych” - mówił o legionowskim referendum w Porannej rozmowie RMF FM Wiceprzewodniczący Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska i Przewodniczący Regionu Mazowieckiego PO poseł Andrzej Halicki. W niedzielę mieszkańcy Legionowa głosowali w referendum za lub przeciw przyłączeniu do metropolii Warszawskiej. 94,27 procent wskazało, że nie chce, by ich gmina została częścią metropolii.

Odnosząc się do miażdżącego dla PiS wyniku referendum, Andrzej Halicki wskazał, że „taka jest proporcja głosów na +nie+, przy tak wysokiej frekwencji, dla projektu który jest związany z manipulacją, ze zdobyciem władzy w nieuczciwy sposób”. Wyraził również nadzieję, że PiS nie zlekceważy tego głosu suwerena.

Poseł w kontekście ogromnego poparcia dla Unii Europejskiej, jakie zostało wyrażone w sobotnim marszu w Warszawie i wydarzeniach w całym kraju, zaznaczył że dziś znajdujemy się w sytuacji, o której wiele narodów marzy. „Cieszę się, że Polska jest w Europie, że jest w tej wspólnocie, przed 1989 rokiem było to naszym marzeniem, a dziś jesteśmy w tym miejscu, które niestety ciągle jest marzeniem np. Białorusinów bitych przez Łukaszenkę, czy Ukrainy gdzie toczy się wojna, czy Rosjan, którzy mają tyranię swojej autorytarnej władzy” - powiedział.

Andrzej Halicki wyraził również zaniepokojenie brakiem reakcji głowy państwa w sytuacji, która ma miejsce w polskiej armii. „Prezydent jest Zwierzchnikiem Sił Zbrojnych. Prezydent, który nie zauważa problemu, który związany jest już nie tylko z dezorganizacją armii, ale z takim bardzo konsekwentnym rozmontowywaniem naszego bezpieczeństwa, nie tylko sprzeniewierza się konstytucji, ale przestaje być w ogóle potrzebny. Po co nam Zwierzchnik Sił Zbrojnych, który nie dba o nasze bezpieczeństwo” - pytał.

Źródło: rmf24.pl


bg Image