Neumann2.png

„Jeszcze dwa lata temu to Polska siedziałaby w Wersalu i ustalała kierunki UE. Dzisiaj MSZ jeździ po UE z karykaturalną kandydaturą Jacka Saryusz-Wolskiego. Polska nie ma silnej pozycji w Europie. Straciliśmy ją w ciągu roku” – powiedział Sławomir Neumann, przewodniczący Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska.

Poseł wyraził zaniepokojenie, że istnieje ryzyko, że w czwartek nie zostanie dokonany wybór szefa Rady Europejskiej, bo "państwa Europy stwierdzą, że jeżeli Polacy się kłócą, zostawmy to, niech oni się kłócą, a my poszukajmy kogoś, kto będzie normalnym kandydatem Europy". „Jeżeli doprowadzą do tego, że na czele RE za Donalda Tuska stanie socjalista z Włoch, Niemiec, Francji, czy Bóg wie jakiego innego kraju starej Unii (...), to tylko wzmocni tę Unię dwóch prędkości i dla mnie osobiście to będzie zdrada stanu, nie tylko dla Polski - to co robi dzisiaj rząd Beaty Szydło i robi Jarosław Kaczyński, ale to będzie zdrada stanu odebrana także przez inne kraje tej grupy, tej części Europy" - podkreślił przewodniczący Klubu PO.

Sławomir Neumanna zwrócił uwagę, że Jarosław Kaczyński tak bardzo "nienawidzi Tuska, że jest gotów położyć na szali interesy Polski, interesy całego tego regionu tylko po to, żeby swoje fobie i swoje małe, jakieś zaszłe kompleksy leczyć". "To, że ktoś ma fobie i ktoś ma jakieś lęki, jakieś kompleksy Donalda Tuska to jedno. Ale stawianie na szali interesu Polski tylko dlatego, żeby te fobie i kompleksy leczyć, to jest naprawdę groźne" - dodał.

Jak zauważył „nierozsądna, wręcz szkodliwa, idiotyczna polityka zagraniczna ostatnich dni prowadzona przez rząd Polski" daje partnerom polski w UE poczucie, że "w Polsce władza oszalała i nie trzeba z nimi się liczyć, bo są po prostu w innej rzeczywistości". Sławomir Neumann przypomniał, że „do tej pory Trójkąt Weimarski, czyli Polska, Niemcy i Francja, przy osłabieniu się Włoch i Hiszpanii, w kryzysie nadawał ton Unii, ale sami z tego zrezygnowaliśmy, bo rząd Beaty Szydło zdecydował, że będzie budował Grupę Wyszehradzką, a odpuścił absolutnie Trójkąt Weimarski.

 

 


bg Image