mroczek.png

"Nasze działania w ramach tego przetargu były jasne, czytelne i odbywały się zgodnie z procedurą. Nic się tak nie broni jak transparentność proceduralna. Niech się boją ci, którzy zlecali bez przetargów, po spotkaniach z lobbystami" - powiedział poseł Czesław Mroczek w rozmowie z Maciejem Miłoszem, odnosząc się do procedury przetargu na caracale, która rozpoczęła się podczas rządów Platformy Obywatelskiej, a została zerwana przez ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza jesienią ubiegłego roku.

Polityk wskazał, że "w szczególności kontrowersje budzi fakt, że program śmigłowcowy dla Wojska Polskiego upadł". "Dlatego PO złożyła wniosek o powołanie komisji śledczej, by wyjaśnić tę sprawę, nasz wniosek powinien być wkrótce rozpatrzony. Mamy nadzieję, że pozytywnie. Jeśli ktoś oczekuje wyjaśnienia kontrowersji, to powinien poprzeć chęć powołania sejmowej komisji śledczej" - zaznaczył Czesław Mroczek.

"W ramach przetargu te same warunki dotyczyły wszystkich trzech dostawców, czyli Airbusa, PZL Świdnik oraz PZL Mielec. Natomiast PiS faktycznie preferuje dwie firmy. Jest mnóstwo wypowiedzi, w których rządzący politycy mówili, kto ma wygrać przetarg" - mówił polityk. "Jako wiceminister obrony występowałem przed Sejmem kilkanaście razy i wyjaśniałem. Byłem wręcz przymuszany do tego, żeby unieważnić przetarg, bo mają wygrać Świdnik bądź Mielec" - relacjonował.

"Pytanie jest następujące: dlaczego ten rząd zrezygnował z wielkich inwestycji dla Polski? Te pomysły, o których teraz słyszymy, zakup śmigłowców w ramach "pilnej potrzeby operacyjnej", najpewniej zostaną przeprowadzone bez żadnego offsetu" - mówił polityk.

Czesław Mroczek wyjaśnił również, że "offset towarzyszący caracalom przynosił rozwiązania dla dużej części polskiego przemysłu lotniczego". "Niestety, nie będzie budowania własnego potencjału w tej dziedzinie. Jako Platforma zawnioskujemy o posiedzenia sejmowej komisji obrony, gdzie poprosimy Ministerstwo Rozwoju o pokazanie, jak dokładnie przebiegały negocjacje offsetowe" - dodał.

Cała rozmowa: gazetaprawna.pl


bg Image