siemoniak3.1.png

„Jestem za pozbawieniem tytułów generalskich Wojciecha Jaruzelskiego i Czesława Kiszczaka, ale uważam, że to otwiera wielki worek dyskusji” – powiedział Tomasz Siemoniak, wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej.

Rozmówca Konrada Piaseckiego zaznaczył, że „w obecnym działaniu Macierewicza jest wiele propagandy” oraz „chęci odegrania się na najnowszej historii, na III RP”.

„Wydaje mi się, że w tym działaniu jest znacznie mniej rzetelnego rozliczenia z historią, zwłaszcza, że PiS i Macierewicz i Jarosław Kaczyński nie zrobili tego, kiedy rządzili w latach 2005-2007. Jaruzelski z Kiszczakiem żyli, wtedy trzeba było im ewentualnie odbierać te stopnie” – zasygnalizował Tomasz Siemoniak.

Poseł zwrócił uwagę, że tzw. ustawie o dezubekizacji nadano bardzo niesprawiedliwą nazwę, ponieważ „do jednego worka wrzucono rzeczywistych ubeków, esbeków, czy złowrogich funkcjonariuszy informacji wojskowej i następców tej formacji, z żołnierzami, funkcjonariuszami bogu ducha winnymi”.

Gość Radia ZET przypomniał również, że Platforma Obywatelska w 2009 r. „obniżyła emerytury za czasy PRL i ci, którzy zostali pozytywnie zweryfikowani po 90 r. przez państwo polskie nie powinni być ukarani, chyba że w ich działaniach w czasie PRL, które stwierdzi IPN będą podstawą do tego żeby jakieś dalsze kroki wobec nich podejmować”.

Cała rozmowa: radiozet.pl


bg Image