schetyna6.png

„Za trzy lata będziemy gotowi do przejęcia władzy. Chcemy na to zasłużyć, żeby Polacy nam zaufali” – powiedział Grzegorz Schetyna, przewodniczący Platformy Obywatelskiej w programie #dziejesięnażywo w Wirtualnej Polsce.

Przewodniczący zapowiedział, że „będzie zapraszał do współpracy wszystkich, którzy będą chcieli budować demokratyczny blok przeciwko PiS”. „Mamy trzy lata, żeby udowodnić, że formuła Gabinetu Cieni ma sens” - dodał. Grzegorz Schetyna poinformował również o tym, że Gabinet Cieni będzie przygotowywał własne projekty legislacyjne, alternatywne wobec rządowych.

„Patrzę na wszystkie sondaże z wielkim dystansem. Nie chcę być szefem opozycji, chcę prowadzić partię, która wygra wybory” – mówił rozmówca Kamili Biedrzyckiej-Osicy. Podkreślił, że zbuduje „partię, system polityczny, który pokona państwo Prawa i Sprawiedliwości”. Grzegorz Schetyna wyjaśnił, że „za dużo było agresji, obietnic w kampanii, wyborczego pójścia na skróty ze strony PiS, dlatego jesteśmy teraz zakładnikami kłamstw wyborczych” partii Jarosława Kaczyńskiego.

Nawiązując do kwestii nowego projektu ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, autorstwa PiS, przewodniczący wyraził zaniepokojenie, że „kolanem przygniata się niezależność TK”. „PiS chce złamać TK - dodał.

W rozmowie był też poruszony temat samorządu terytorialnego, którego niezależność jest zagrożona. „Z planu Morawieckiego wynika, że PiS chce zagarnąć władze również w samorządach, które nie będą partnerem, ale narzędziem” – mówił Grzegorz Schetyna. Zasygnalizował, że PiS może spróbować odebrać samorządom nadzór nad pieniędzmi z Unii Europejskiej.

Źródło: wp.pl

 

 


bg Image