schetyna4.png

"Mało kto spodziewał się naprawdę, że bogata, wielka Ameryka jest w stanie poddać się tej kampanii wyborczej Trumpa, że jest w stanie mu uwierzyć, zaufać, oddać bezpieczeństwo przecież nie tylko Stanów Zjednoczonych i Amerykanów, ale globalne bezpieczeństwo całego świata, osobie, która jest zupełnie spoza polityki, jest osobą – delikatnie powiem – niekonwencjonalną" - powiedział  w programie "Sygnały dnia"  przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna.

Wskazał, że wynik wy orów w USA wpisuje w jakąś logikę zdarzeń obecnej rzeczywistości. Dodał, że to "negatywna odpowiedź na to, co zdarzyło się po 2008 roku, to znaczy po Lehman Brothers, po upadku finansowym". "Uratowano banki, ale nie uratowano zwykłych ludzi" - zwrócił uwagę.

"Europa musi mówić jednym głosem w sprawach nowych decyzji amerykańskich i wyboru Ameryki" - powiedział przewodniczący. "Żałuję wprost, że Trójkąt Weimarski, czyli ta formuła, która pozwalała w Polsce mieć wpływ na politykę europejską, naprawdę nie funkcjonuje dzisiaj" - zauważył. "Dzisiaj musimy szukać jednego przekonania co do skuteczności NATO i obecności na wschodzie Europy" - podkreśłił.

Na 17 listopada przewodniczący zapowiedział Radę Krajową Platformy Obywatelskiej, na której zaprezentowany zostanie gabinet cieni.

"Będziemy wszystko przedstawiać co do nazwiska, będziemy proponować cienie i ich zastępców, czyli dwie osoby w każdym projekcie ministerialnym, plus dwa nowe ministerstwa – do spraw polityki senioralnej i samorządu. Dodatkowo do tego zestawu, który jest obecnie, plus oczywiście stworzenie, odtworzenie Ministerstwa Finansów, które jest kluczowe dla bezpieczeństwa finansowego Polski i Polaków" - mówił w rozmowie z Piotrem Goćkiem.

"Zawsze była taka nasza filozofia, filozofia Platformy Obywatelskiej, budować współpracę i możliwość dobrej kooperacji, a nie budować mur czy wrogość między jednymi a drugimi" - zaznaczył.

Źródło: polskieradio.pl


bg Image