halicki5.png

"Jeżeli chodzi o IPN - pełna otwartość wszystkich archiwów, pełna dokumentacja, zwłaszcza tej najnowszej historii, bo ona jest bardzo ważna dla naszej wiedzy, dla tożsamości" - powiedział w "Porannej Rozmowie RMF FM" Andrzej Halicki, wiceprzewodniczący Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska. "Nie może instytut z orzełkiem w koronie służyć manipulacjom albo służyć partyjnej doktrynie" - dodał.

Nawiązując do sprawy reprywatyzacji Andrzej Halicki przyznał, że "dzisiaj widać, że nieprzyjęcie ustawy reprywatyzacyjnej także w czasie kadencji, którą miała Platforma z PSL-em, kosztuje dużo więcej nie tylko fizycznie - myślę o pieniądzach - ale przede wszystkim kosztuje dużo więcej w obszarze poczucia niesprawiedliwości". Zaznaczył, że komisja śledcza w tym zakresie, jest potrzebna, bo "w tym wypadku nie jest bagatelnym, czy i w jaki sposób powstawało prawo, a właściwie, dlaczego nie powstawało".

Polityk odniósł się również do kwestii likwidacji CBA. "Pomysł, o którym mówił Grzegorz Schetyna, bardzo mocno akcentowany, był następujący: wszystkie służby - a jest ich w Polsce za dużo - muszą działać profesjonalnie. Nie możemy dopuścić do tego, żeby istniała policja polityczna, a policja polityczna to taka, która działa na rozkaz z siedziby partyjnej" - wskazała Andrzej Halicki. Dodał, że "Grzegorz Schetyna bardzo wyraźnie powiedział, że to, co jest zadaniem walki z korupcją i walki z tą częścią biznesu, która przy okazji bardzo mocna powołuje się na wpływy polityczne, to musi być wyspecjalizowany wydział CBŚ".

"Politycy nie powinni być szefami policji. Politycy nie mogą być skutecznymi szeryfami, bo policjanci mają to zadanie. Żadna instytucja nie może być nadużywana i zawłaszczana przez partie polityczne" - mówił Andrzej Halicki.

Źródło: rmf24.pl


bg Image