siemoniak1.png

Nawiązując do zakończonych w zeszłym tygoniu rozmów z francuską firmą Airbus Helicopters w sprawie zakupu śmigłowców Caracal dla polskiej armii, wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej Tomasz Siemoniak przypomniał, że "minister Macierewicz jako poseł opozycji zapowiadał, że zrobi wszystko, żeby do tego kontraktu nie doszło". "Ubolewam jednak, że skoro wiedziano to od początku, stracono cały rok na negocjacje offsetowe" - dodał.

W piątek Pałac Elizejski podał, że Prezydent Francji Francois Hollande odłożył planowaną wizytę w Polsce na skutek fiaska rozmów w sprawie śmigłowców Caracal produkowanych przez Airbusa. Wizytę w Polsce odwołał także minister obrony Francji. Wizyta Hollande'a była planowana na czwartek, 13 października, w ramach polsko-francuskich konsultacji międzyrządowych.

Tomasz Siemoniak przestrzegł w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem, że ta sprawa będzie rzutowała na nasze stosunki z Francją. "Trzeba pamiętać, że prezydent Francji François Hollande dokonał wielkiego zwrotu we francuskiej polityce wojskowej. Do Polski na ćwiczenia przyjeżdżało tysiące francuskich żołnierzy, były francuskie samoloty. Francja stała się bardzo ważnym państwem w NATO. I moim zdaniem zraziliśmy ją. Z państwa nam przyjaznego zrobiliśmy państwo, które z rezerwą będzie patrzyło na działania Polski" - zwrócił uwagę.

Źródło: se.pl


bg Image