halicki10.png

- Mówiąc o głównym nurcie, jeżeli chodzi o podejmowanie decyzji dotyczących przyszłości UE to szkoda, że nie ma tam Polski - powiedział w programie „Gość poranka” wiceprzewodniczący Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska Andrzej Halicki, komentując spotkanie przywódców Niemiec, Francji i Włoch, które odbędzie się w poniedziałek na włoskiej wyspie Ventotene.

Pytany o problemy w relacjach polsko-niemieckich, m.in. o status mniejszości polskiej w Niemczech Andrzej Halicki przypomniał, że "było to przedmiotem rozmów polsko-niemieckiego Okrągłego Stołu". - Żałuję, że ten format nie został podtrzymany i nie jest aktywny, bo - zwłaszcza w obliczu 25-lecia, czyli okrągłej rocznicy relacji polsko-niemieckich opartych na nowych warunkach - prosiłoby się, żeby ta kontynuacja miała miejsce - powiedział. - W interesie obu stron - dodał.

Odnosząc się do reprywatyzacji działek warszawskich poseł przypomniał, że "od 1989 roku jest problem z reprywatyzacją w ogóle". - Dobrze, że jest tzw. mała ustawa reprywatyzacyjna dotycząca Warszawy - podkreślił. Dodał, że "dopiero teraz miasto ma prawo pierwokupu terenów, na których są budynki użyteczności prawnej".

- Ówczesna opozycja nie była skłonna popierać tych rozwiązań - zauważył. Wskazał, że "PiS nie jest w tej sprawie bez winy".

Źródło: tvp.info


bg Image