kidawa5.1.png

- Projekt ustawy o Trybunale Konstytucyjnym jest fatalny, komplikuje sprawę jeszcze bardziej. Trybunał będzie miał jeszcze bardziej utrudniona pracę - powiedziała w programie „Graffiti” wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska odnosząc się do wypracowanego w podkomisji projektu nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, który w środę rozpatrywała Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Podkomisja w ubiegły piątek przyjęła projekt, uznając za bazową propozycję PiS.

- Po tej ustawie Trybunał Konstytucyjny na życzenie partii rządzącej będzie mógł być zablokowany - zwróciła uwagę. Wicemarszałek wskazała, że „wyjście z tej sytuacji oddala się”.

- Żadna poprawka opozycji nie jest brana pod uwagę. Do dziś nie mamy rekomendacji zespołu Marka Kuchcińskiego. PiS robi pozorną grę - mówiła Małgorzata Kidawa-Błońska. Zaznaczyła, że ustawa o Trybunale Konstytucyjnym nad którą toczą się prace „jest niezgodna z konstytucją”.

Małgorzata Kidawa-Błońska nawiązała także do słów Jarosława Kaczyńskiego, który powiedział, że bezpośrednią odpowiedzialność za Brexit ponosi szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

- Mówienie przez PiS o Brexicie to niezrozumienie problemu, jak należy traktować swój udział w Europie, gdzie są i prawa i obowiązki. Brexit to nie jednoosobowa decyzja Donalda Tuska - podkreśliła. Dodała, że "oskarżanie Tuska za Brexit oznacza to, że PiS nie ma na kogo zwalać swojej winy".


bg Image