schetyna3.png

- Trzeba powiedzieć bardzo wyraźnie, że jesteśmy za integracją Unii Europejskiej za zacieśnieniem wzajemnych relacji, a Wielką Brytanię będziemy traktować tak, jak inne kraje, które są poza strukturą europejską, unijną, wspólnotową, ale z Unią współpracują, takie jak Szwajcaria, czy Norwegia - powiedział w rozmowie z Moniką Olejnik przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna w odniesieniu do referendum wygranego przez zwolenników wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych zwrócił uwagę, że „polska dyplomacja musi mieć wpływ na politykę europejską, właśnie ze względu na interes Polaków, którzy mieszkają dzisiaj na Wyspach”.

- Ważne jest żebyśmy w Europie mieli partnerów i w tych krajach, które pomogą nam zabezpieczyć interes Polaków w Wielkiej Brytanii - dodał.

Na pytanie czego oczekuje od rządu Grzegorz Schetyna odpowiedział, że liczy na jasną deklarację potwierdzenia naszej polityki integracyjnej w Unii Europejskiej, a przede wszystkim na zacieśnienie Trójkąta Weimarskiego, ponieważ kluczowe dla Europy decyzje będą przed Brukselą dyskutowane w Paryżu i w Berlinie.

- Dzisiaj musimy zacząć myśleć o tym, żeby wymyślać Europę na nowo, o tym, jak ją integrować, jak ją jeszcze doskonalić, jak budować nowe relacje - zaznaczył przewodniczący w programie „Gość Radia Zet”. - Europa nie może reagować nerwowo, reaktywnie, nie może obrażać się na Wielką Brytanię. Tu trzeba bardzo dużo dystansu i dobrego pomysłu, jak minimalizować straty wynikające z tej decyzji - dodał.

Cała rozmowa: radiozet.pl


bg Image