Neumann2.png

- Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej to zagrożenie dla tych setek tysięcy Polaków na Wyspach Brytyjskich oraz dla stabilności finansowej w Europie - powiedział przewodniczący Klubu Platforma Obywatelska Sławomir Neumann w rozmowie z Martą Kurzyńską.

Gość „Politycznego Graffiti” w Polsat News zwrócił uwagę, że „Polska jest jednym z sześciu wielkich krajów Unii Europejskiej. Jeżeli Wielka Brytania odchodzi, to jednym z piątki”. Sławomir Neumann wyraził jednak zaniepokojenie, że rząd Prawa i Sprawiedliwości przyczynia się do marginalizacji Polski na arenie europejskiej.

- Brexit może być dla nas szansą na podniesienie pozycji w pozostałej części Europy, pod warunkiem, że jesteśmy w stanie porozumieć się z Niemcami, Francją, a tutaj ten rząd ma z tym wyjątkowe kłopoty - wyjaśnił przewodniczący.

Sławomir Neumann przypomniał również o Polakach mieszkających i pracujących w Wielkiej Brytanii. - Jeżeli nie pracują tam 5 lat, jeżeli nie mieszkają 5 lat, to musieliby mieć wizę. Musieliby dostać pozwolenie na pracę. To jest prawie 400 tysięcy Polaków na Wyspach. To jest grupa ludzi, która albo by musiała prosić tam o wizę i być może by dostała być może nie, albo musiałaby wracać do Polski, albo jechać pracować do innego kraju. To są perturbacje także dla wielu rodzin w Polsce, które mogą się pojawić - zauważył. 

Przewodniczący odniósł się także do sytuacji finansowej Europy po ewentualnym wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii sygnalizując, że Brexit to „zagrożenie dla stabilności finansowej i kursowej w Europie”. - Kurs franka bardzo mocno poszybuje do góry, bardzo mocno osłabi się funt. Strefa euro będzie też narażona na pewne perturbacje. To będzie miało olbrzymie znaczenie, szczególnie dla Polaków, którzy mają kredyty we frankach, bo to może być kolejne uderzenie w franka - tłumaczył poseł.

Źródło: polsatnews.pl


bg Image