schetyna.png

- Skala marszy KOD pokazuje, że ten opór społeczny wobec polityki Prawa i Sprawiedliwością mobilizuje ludzi do tego żeby wychodzić na ulice i protestować – powiedział w rozmowie z Moniką Olejnik przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna.

Grzegorz Schetyna zaznaczył, że Komitet Obrony Demokracji jest formułą bezpartyjną. - Jeżeli będzie przekształcał się w partię polityczną to jest zagrożeniem przede wszystkim dla samego siebie, bo będzie kolejną partią polityczną po stronie opozycyjnej - podkreślił.

„Gość Radia Zet” poinformował, że nie wyklucza żadnego wariantu, który będzie przy następnych wyborach, ale wiele zależy od tego w jakiej formule będzie działać KOD, czy przekształci się w partię polityczną czy pozostanie ruchem społecznym.

Odnosząc się do 27. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów Grzegorz Schetyna zwrócił uwagę, że „PiS jest zakładnikiem swojego kłamstwa politycznego”. - Politycy dzisiejszego PiS, a wcześniej Porozumienia Centrum byli bardzo zaangażowani w wybory 4 czerwca. Jarosław Kaczyński został wtedy senatorem, był zaangażowany w negocjacje Okrągłego Stołu, a na końcu był twórcą koalicji OKP, ZSL, SD, która powołała nowy rząd, była wsparciem dla rządu Tadeusza Mazowieckiego, w którym byli generałowie Kiszczak i Siwicki – wyjaśnił poseł.

Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych zapowiedział, że jedzie do Berlina reprezentować polski parlament w Budnestagu w rocznicę, 25 rocznicy traktatu polsko-niemieckiego. - Powinien tam być minister spraw zagranicznych. To ważna sprawa dotycząca relacji polsko-niemieckich, gwarancji, które traktat nam wtedy zagwarantował. Rok temu umówiliśmy się z kanclerz Angelą Merkel i niemieckim rządem na wspólne świętowanie tej rocznicy – przypomniał Grzegorz Schetyna.

Cała rozmowa: radiozet.pl


bg Image