grabarczyk2.png

- Zablokowanie Trybunału Konstytucyjnego jest szkodliwe i ma powszechne, totalne wręcz znaczenie, paraliżujące dla wszystkich obywateli Rzeczypospolitej - powiedział wiceprzewodniczący Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska Cezary Grabarczyk w programie "Sygnały dnia".

- Zaczynamy funkcjonować w stanie chaosu, w sferze szeroko rozumianej sprawiedliwości, bo Trybunał Konstytucyjny jest niewątpliwie bardzo istotnym organem wymiaru sprawiedliwości w Polsce - wskazywał w rozmowie z Piotrem Goćkiem.

Cezary Grabarczyk zauważył, że "kolejne orzeczenie, które zapadło przed Trybunałem, mimo że skarżącym był prezydent Rzeczypospolitej, nie jest publikowane". Odniósł się w ten sposób do wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że uprawnienie ministra sprawiedliwości do żądania akt spraw z sądów wojskowych jest niezgodne z konstytucją. Pytanie o zakres uprawnień ministra sprawiedliwości skierował do TK prezydent Andrzej Duda. 

Poseł przypomniał również, że to "pan minister Waszczykowski zwrócił się do Komisji Weneckiej, a Komisja Wenecka sformułowała opinię - bardzo krytyczną, gdy chodzi o działania rządzących w odniesieniu do Trybunału Konstytucyjnego". - Zasugerowała także kierunki rozwiązania sporu - dodał.

 - Jak do tej pory, Prawo i Sprawiedliwość tkwi w uporze. Mnie to nie dziwi, bo pomysły na sparaliżowanie Trybunału Konstytucyjnego pojawiały się już w 2006, w 2007 roku - przypomniał Cezary Grabarczyk.

Cała rozmowa: polskieradio.pl


bg Image