schetyna3.1.png

- Mamy państwo, które łamie niezależność instytucji takich jak Trybunał Konstytucyjny. Przegłosowuje ustawy sprzeczne z konstytucją. Nie ma na to naszej zgody  - mówił w wywiadzie dla „Tygodnika Powszechnego” Grzegorz Schetyna, przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

Grzegorz Schetyna zauważył, że Jarosław Kaczyński wypowiedział Trybunałowi wojnę, bo nie ma ochoty, by ktoś patrzył mu na ręce. - PiS uważa, że 19 proc. Polaków, którzy na nich zagłosowali, otwiera im wszelkie możliwości, że nie muszą liczyć się z instytucjami takimi jak Trybunał Konstytucyjny, który jest gwarantem praworządności - zwrócił uwagę przewodniczący. Odnosząc się do głosowania w sprawie wyboru zgłoszonego przez PiS Zbigniewa Jędrzejowskiego na sędziego Trybunału Konstytucyjnego wskazał, że obecnie w parlamencie ograniczeniem jest nie tylko czysta matematyka i przewaga PiS, ale również sposób działania PiS-u. 

Przewodniczący mówił również o marszu poparcia dla obecności Polski w Unii Europejskiej, organizowanym 7 maja przez Platformę Obywatelską, KOD i inne partie opozycyjne. Poseł wyjaśnił, że "ulica nie musi oznaczać pochodni czy niszczenia, wybijania witryn sklepowych, bitew z policją, jak przyzwyczaili nas konkurenci przez ostatnie lata". Zaznaczył, że prawo do demonstracji, do wyrażania swojej niezgody, to fundament demokracji, a marsz będzie stanowił autentyczną "wspólnotę protestu jako symbol braku zgody na rządy PiS". - Ulica nie pozbawi władzy Prawa i Sprawiedliwości. Ale marsze powinny obudzić Polaków, sprowokować ich większą aktywność - dodał.

- Chcemy tworzyć koalicję obywatelską, w której mogą pomieścić się wszyscy - zapowiedział Grzegorz Schetyna.

- PiS będzie maniakalnie dążył do zderzenia dwóch światów, do skłócania ludzi - tak im się łatwiej rządzi. My stoimy po jasnej stronie mocy. Po stronie pogodnych, normalnych ludzi, którzy nie mają nienawiści w sercu - podkreślił.

Odnosząc się rezolucji Parlamentu Europejskiego na temat sytuacji w Polsce przewodniczący przypomniał, że to minister Witold Waszczykowski zaprosił Komisję Wenecką do Polski, a treść rezolucji jest w zasadzie tożsama z opinią Komisji Weneckiej. - Rezolucja Parlamentu Europejskiego nie była skierowana przeciwko Polsce, tylko przeciw łamaniu polskiej konstytucji przez prezydenta i rząd Prawa i Sprawiedliwości - wskazał.

Cała rozmowa: tygodnikpowszechny.pl


bg Image