grabiec2.png

- Prawo i Sprawiedliwość na początku kadencji podjęło próbę przejęcia TK - powiedział w programie "Gość Poranka" rzecznik Platformy Obywatelskiej Jan Grabiec.

Zaznaczył, że "PiS chce mieć pełną kontrolę nad władzami publicznymi w Polsce - tak Jarosław Kaczyński rozumie wykonywanie mandatu". - Kiedy Platforma Obywatelska osiem lat temu obejmowała władzę, czternastu sędziów Trybunału Konstytucyjnego było wybranych dzięki opozycji. Nie narzekaliśmy na to - dodał polityk.

Jan Grabiec zauważył, że "prezydent chciał rozstrzygnąć konflikt, ministrowie z jego kancelarii dawali to do zrozumienia", jednak Jarosław Kaczyński miał inną wolę.

Rzecznik Platformy Obywatelskiej odniósł się także do czwartkowego głosowania nad wyborem sędziego TK. - Opozycja była oburzona, że marszałek dołożył punkt wyboru sędziego na te obrady i zaprzepaścił możliwość kompromisu wokół Trybunału Konstytucyjnego. Marszałek Kuchciński źle pokierował glosowaniem, doszło do przestępstwa - podkreślił.

Jan Grabiec wskazał, że "większość Polaków chce, by wokół Trybunału zapanował ład". - Ludzie widzą, że to ważne, bo chodzi o prawa obywatelskie, niezależność sądów - mówił polityk.

Źródło: tvp.info


bg Image