neumann8.png

- Klucz do rozwiązania problemu Trybunału Konstytucyjnego leży w rękach Beaty Szydło i prezydenta Andrzeja Dudy – powiedział w programie „Polityka przy kawie” w TVP 1 Przewodniczący Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska Sławomir Neumann.

- Kiedy widzi się łamanie prawa, można przejść obok i nie reagować, albo zareagować. My widzimy łamane prawo przez rząd, łamane podstawy demokracji, to reagujemy - zaznaczył.

Przewodniczący zwrócił uwagę, że impas wokół TK można zakończyć, jeśli rządzący zastosują się do rezolucji Parlamentu Europejskiego.

- Pani premier ma szansę z tego wybrnąć. Paradoksalnie, ta rezolucja może być dla niej wyciągniętą dłonią. Jeżeli wspólnota 28 krajów pokazuje drogę wyjścia, to wszyscy mogą wyjść z tego z twarzą – zauważył Sławomir Neumann.

- Trójpodział władzy polega między innymi na tym, że sądownictwo jest niezależne. Żeby było niezależne, politycy nie mogą ingerować w takie rzeczy – apelował.  - W grudniu kadencja prof. Rzeplińskiego wygasa i Jarosław Kaczyński będzie mógł wymyślić innego prezesa Trybunału – dodał.

Źródło: tvp.info


bg Image