schetyna4.png

- Chcemy w Klubach Obywatelskich dać do dyspozycji cały potencjał PO tym, którzy myślą podobnie, ale nie są członkami partii. Chcemy razem z nimi zbudować nasz program pozytywny na czas po PiS - mówił Przewodniczący Platformy Obywatelskiej w rozmowie z Magdaleną Rubaj.

"Fakt: Zapowiedział pan, że pod pańskimi rządami Platforma ma być opozycją totalną. Co to znaczy? 

Grzegorz Schetyna: PiS nie ma większości konstytucyjnej, a chce – wbrew konstytucji – zmienić ustrój Polski. Od początku zawłaszcza totalnie wszystkie instytucje państwa. Mówię oopozycji totalnej, bo nie godzimy się na totalną, niekonstytucyjną i cofającą rozwój Polski politykę PiS. 

A konkretnie? 

Pierwsze 100 dni tego rządu zaczęło się od próby pozbawienia obywateli instytucji, która stoi na straży naszych praw, czyli od sparaliżowania Trybunału Konstytucyjnego. Prokuratura, policja i służby, administracja i media odtąd nie mają służyć Polakom, tylko realizować interesy PiS. To wszystko opatrzone jest propagandą rodem z PRL, przekonującą, że zawłaszczenie państwa przez partię rządzącą jest korzystne dla obywateli. A w istocie jest zgodne tylko z interesem PiS i niekompetentnych przyjaciół prezesa obsadzających intratne stanowiska w PKN Orlen, PGE, administracji i mediach. 

Jak chce pan być totalną opozycją, skoro nawet w PO wielu twierdzi, że jest pan syndykiem masy upadłościowej partii? 

Platforma dla PiS jest największą przeszkodą w procesie zawłaszczenia państwa. PO przez 8 lat zbudowała podstawy pod nowoczesność i zasobność Polski. Dziś mówimy wprost, jaką cenę Polacy zapłacą za realizację wizji państwa PiS. Spadek wartości złotego, odpływ kapitału z Polski, brak zaufania partnerów europejskich i USA do rządu i prezydenta doprowadzą do zubożenia Polaków i utraty szansy na przyśpieszony rozwój. Dziś PO ma największy potencjał, aby tej złej zmianie się przeciwstawić. Mamy wielu doświadczonych ludzi. Bronimy założeń polityki rozwoju regionalnego w 15 województwach, w wielu miastach, miasteczkach i powiatach. Mamy największy, dobrze działający klub opozycyjny w Sejmie i Senacie. Przy całkowitej bierności PiS jako jedyni skutecznie walczymy o interesy Polski i Polaków w Unii Europejskiej. Mamy też 2,5 roku, aby przekonać do współpracy tych, którzy na państwo patrzą podobnie jak my – jako na wspólnotę wszystkich obywateli. Dla tych, którzy uważają, że życie publiczne powinno opierać się na zaufaniu, a nie totalnej inwigilacji. Na procedurach, a nie ręcznym sterowaniu. Mamy czas na zbudowanie nowej Platformy. A także na zbudowanie koalicji środowisk sprzeciwiających się PiS. (...)"

Cała rozmowafakt.pl


bg Image