grupinski5.png

"– Na miejscu polityków PiS nie upierałbym się już przy tej błędnej interpretacji prawa – powiedział w programie „Gość poranka” w TVP Info Rafał Grupiński, odnosząc się do przygotowywanej przez Komisję Wenecką opinii na temat reformy Trybunału Konstytucyjnego. Polityk zaapelował do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i prezydenta Andrzeja Dudy o wycofanie się ze skrytykowanych przez Komisję rozwiązań.

W piątek i sobotę odbędzie się posiedzenie KW, po którym przedstawiona ma zostać ostateczna wersja raportu. Media ujawniły jednak wstępną wersję opracowania, która jest bardzo krytyczna wobec zmian w sposobie funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego.

Według Grupińskiego politycy Prawa i Sprawiedliwości powinni wycofać się z tej reformy i przestać krytykować opinię Komisji Weneckiej. Prezes PiS w zeszłym tygodniu określił ją jako „absurdalną w sensie prawnym”. 

– Cały czas liczę, że Jarosław Kaczyński spyta ludzi, którzy są mniej zapiekli politycznie i jednak cofnie się i pozwoli prezydentowi Dudzie naprawić błędy, które popełnił przyjmując ślubowania sędziów Trybunału Konstytucyjnego – powiedział Grupiński w TVP Info. Nawiązał do zaprzysiężenia czterech sędziów wybranych w grudniu. 

Pełzający konflikt

Polityk PO ostrzegł, że dalsze krytykowanie zachodnich instytucji może mieć negatywne skutki dla Polski. 

– Następnym krokiem może być badanie stanu demokracji przez Komisję Europejską. (...) Polska znajdzie się w jakimś stałym, pełzającym konflikcie z najważniejszymi instytucjami świata, do którego przez 50 lat tęskniliśmy, czyli świata zachodniej demokracji – powiedział. (...)"

Źródło: tvp.info


bg Image