kidawa1.png

Z puntu widzenia Polski lepiej, żeby nie wiedziano na świecie, co się u nas dzieje - powiedziała o wstępnej opinii Komisji Weneckiej Małgorzata Kidawa-Błońska, wicemarszałek Sejmu. W "Jeden na jeden" mówiła m.in. o wniosku polskiego rządu o przełożenie terminu wydania opinii.

Wicemarszałek Sejmu stwierdziła, że skoro Komisja Wenecka nadal pracuje i wyznacza sobie terminy pracy, a w Polsce mamy patową sytuację, to naprawienie sytuacji jak najszybciej leży w naszym interesie. - Pomysł wydłużania terminu jest absurdalny.

Z punktu widzenia wizerunku Polski sprawę trzeba rozwiązać jak najszybciej - powiedziała Małgorzata Kidawa-Błońska. - Mleko się rozlało i trzeba posprzątać. Odwlekanie tego nie ma sensu.

Zdaniem wicemarszałek, gdyby wstępna opinia komisji była pozytywna, to wniosku rządu by nie było. - Gdyby to była laurka dla rządu, to byłoby świetnie. Opinia jest jednak negatywna, dlatego się denerwują - oceniła.

- O tym, że prawo jest łamane, mówi się od dawna. Trzeba to naprawić - stwierdziła. Zdaniem Małgorzaty Kidawy-Błońskiej "wyciek" wstępnej opinii KW jest dla rządu możliwością wycofania się z pewnych błędnych kroków. - Można szybciej zadziałać, wdrożyć pewne działania naprawcze. Na przykład przyjęcie przysięgi od trzech sędziów wybranych legalnie nie jest takie trudne. Tych panów trzeba po prostu zaprosić i przyjąć od nich przysięgę.

Pytana o reakcje polityków PiS po poznaniu wstępnej opinii Komisji Weneckiej, powiedziała: - Nie może być tak, że każda instytucja w naszym kraju, w Europie czy na świecie, która nie recenzuje działań rządu PiS, jakby tego chcieli, jest stronnicza czy niewiarygodna - mówiła. - Jest łamane prawo, jest łamana konstytucja. Prezydent Duda złamał konstytucję, nie przyjmując przysięgi od trzech sędziów. Mógł się przyczynić do tego, by to rozwiązać - oceniła. Zdaniem Małgorzaty Kidawy-Błońskiej przyjęcie przysięgi od trzech sędziów przez prezydenta rozwiązałoby pat, w którym znalazł się Trybunał Konstytucyjny. - Każdy może popełnić błąd, ale z każdego można się wycofać - oceniła.

Źródło: tvn24.pl

 


bg Image