crop-SN66W5oa1F9m346_180x130-0.png

"– Ten program nie jest dobrze przygotowany, nie ma dobrych źródeł finansowania – powiedział w programie „Gość poranka” TVP Info Andrzej Halicki z PO, komentując program „500+”. Według niego, pieniądze na świadczenia dla rodziców pochodzić będą m.in. z podatku bankowego, czyli de facto – z obciążeń, jakie zapłacą obywatele. – Dlatego mówiąc wprost – to nie jest program prorodzinny, to jest program socjalny – powiedział Halicki.

Rząd zajmie się w poniedziałek programem Rodzina 500+ wprowadzającym świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko. W czwartek projekt ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, wprowadzającej program Rodzina 500 plus, zaakceptował Komitet Stały Rady Ministrów.

Według Halickiego rząd Beaty Szydło nie wykazał dostatecznie jasno źródeł finansowania programu. Poseł PO wskazuje, że jedynym pewnym źródłem finansowania rządowego programu jest ok. 9 mld zł, które budżet państwa otrzyma z aukcji telekomunikacyjnej za sprzedaż częstotliwości operatorom telefonii komórkowej. Pozostałe źródła finansowania to m.in. podatek bankowy, ale ten, jak wskazuje Halicki, dopiero wchodzi w życie od 1 lutego. 

– Nie mając źródeł finansowania, po tych paru miesiącach, kiedy program zacznie działać, zacznie być duży problem gospodarczy, czyli pojawi się pytanie, co robić dalej i z jakich pieniędzy utrzymywać ten program – wskazywał polityk PO. (...)"

Źródło: tvp.info


bg Image