trzaskowski.png

- Program relokacji uchodźców praktycznie nie działa - zwrócił uwagę Wiceprzewodniczący Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska Rafał Trzaskowski w rozmowie z Przemysławem Harczukiem.

"„Super Express”: – Zdecydowana większość Polaków nie chce przyjmowania uchodźców. Z czego to wynika?

Rafał Trzaskowski: – Przede wszystkim z tego, że PiS przez ostatnie miesiące prowadzi kampanię, która ma straszyć uchodźcami, próbuje stawiać znak równości między uchodźcami a ludźmi, którzy mieliby stanowić zagrożenie. Natomiast osobną rzeczą jest to, że program relokacji uchodźców praktycznie nie działa. Warunki wynegocjowane przez poprzedni rząd mówiły o tym, że muszą powstać centra weryfikacyjne i musi być możliwość jasnego i stuprocentowego określenia tożsamości uchodźców. Włosi i Grecy nie wykonują swojej pracy, centra nie powstały, co na razie bardzo utrudnia, a wręcz uniemożliwia pełną realizację programu.

– Rząd PiS zapowiada jednak przyjmowanie uchodźców pod określonymi warunkami, np. ze przyjmowani maja być tylko ci uchodźcy, którzy chcą przyjechać do naszego kraju. Poza tym retoryka PiS nie jest wcale najostrzejsza…

– Jeśli chodzi o postulat przyjmowania uchodźców tylko tych, którzy chcą być w Polsce, to ten zapis negocjowałem ja i poprzedni rząd. Mówiliśmy naszym partnerom, że większość uchodźców wcale nie chce do Polski przyjeżdżać. A za niedopuszczalne uważamy, by kogokolwiek do pobytu w Polsce zmuszać. Co do retoryki PiS – najostrzejsza na tle innych ugrupowań nie jest, jednak w kampanii wyborczej widziałem Jarosława Gowina pokazującego gazetę, w wywiadzie dla której mówił, że Polsce grozi islamizacja, a na okładce była mapa rozpadającej się Polski z półksiężycem. (...)"

Źródło: se.pl


bg Image